Kärpät liuk­kaam­pi Hä­meen­lin­nas­sa

Kärpät otti ansaitun 7-4-voiton HPK:sta jääkiekon SM-liigan kamppailussa Hämeenlinnassa. Kärpät oli selvästi liukkaampi kiekon kanssa, oululaisten taito hyökkäyspäässä oli eri luokkaa kuin Kerholla.

Hämeenlinna Kärpät otti ansaitun 7-4-voiton HPK:sta jääkiekon SM-liigan kamppailussa Hämeenlinnassa. Kärpät oli selvästi liukkaampi kiekon kanssa, oululaisten taito hyökkäyspäässä oli eri luokkaa kuin Kerholla. Avauserässä kumpikaan joukkue ei ollut hereillä ja runsasmaalinen erä päättyi 3-4.

Voiton ratkaisi Kärpille Petr Tenkrat, joka teki kolme maalia. Tenkrat esiintyi huomattavasti pirteämmin kuin aikanaan Kerhossa pelatessaan. Brett Lievers ja Andrei Potaitshuk olivat myös todellisia ulkomaalaisvahvistuksia, mutta puolustuspelaamisessa on parannettavaa. Kärppä-vahti Markus Korhonen haparoi alussa, mutta tiivisti otettaan huomattavasti pelin vanhetessa.

"Kyllä ensimmäisessä erässä loppuivat jo sormista kynnet, kun tuli niin pureskeltua. Meillä oli pitkä päivä, sillä lensimme jo aamulla Helsinkiin. Virhe ja maali molempiin suuntiin oli avauserän teema", Kärppien valmentaja Kari Heikkilä myönsi.

"Kolmas erä oli meidän paras. Olenkin sekä ylpeä että tyytyväinen joukkueesta, kun emme lähteneet avauserän jälkeen hermoilulinjalle", Heikkilä kehui suojattejaan.

HPK oli vaisu. Ykkösketjun peli ei kulkenut eikä muut ketjut kyenneet kokonaisuudessaan paikkaamaan vaisua kolmikkoa. Max Kenig teki uransa ensimmäisen liigamaalin ja Janne Laakkonen vei Kerhon johtoon jo toisella minuutilla. Siihen jäivätkin Kerhon onnistumiset. Maalissa aloitti Joni Puurula, joka tuli kahden takaiskun jälkeen pois eikä tilalle luistellut Hannu Toivonenkaan kyennyt hyvään esitykseen. Kerhon ulkomaanavuista David Printz ei mahtunut seitsemän pelaavan puolustajan joukkoon.

"Olimme lirissä ensimmäisessä erässä. Emme kyenneet vastaamaan Kärppien liikkumiseen. Kärpillä on kolme laadukasta ketjua, jotka ovat tällä hetkellä liigan parhaimmat. Nyt meillä on yhdeksän peliä kolmessa viikossa. Siinä meillä on mahdollisuus lähteä liitoon tai hyytyä", totesi Kerhon valmentaja Jukka Jalonen. (STT)

Ilmoita asiavirheestä