Olli-Pekka Karjalainen pääsi heittämään Edmontonin MM-kisassa kolme heittoa, eikä mahtunut kahdeksan joukkoon. Karjalaisen paras heitto kantoi 76,76, jolla hän jäi kolmelta viime kierrokselta reilun metrin. Karjalainen oli kymmenes.
Tasaista ja hyvätasoista moukarimittelöä hallitsi puolalainen Szymon Ziolkowski. Ziolkowskin piti heittää uusi kisaennätys, ennen kuni mestaruus varmistui tuloksella 83,38. Japanin Koji Murofushi hävisi 46 senttiä. Venäjän Ilja Konovalov otti pronssia tuloksella 80,27.
Loppukilpailussa kahdeksanneksi sijoittunut Unkarin Tibor Gecsek, vuoden 1993 ja 1995 pronssimies, heitti 79,34 ja jäi mitalipallilta vajaan metrin.
Ziolkowskin tulos on myös Puolan ennätys. Vanha MM-kisojen ennätys 83,06 oli Sergei Litvinovin nimissä vuodelta 1987 Rooman kisoista.