Karhu ajatti miestä Kuu­sa­mos­sa

Karhu lähti ajamaan takaa miestä Kuusamon Iivaarassa lauantaina iltapäivällä.Pienen takaa-ajon jälkeen karhu kuitenkin seisahtui ja kääntyi pois.

Karhu lähti ajamaan takaa miestä Kuusamon Iivaarassa lauantaina iltapäivällä. Pienen takaa-ajon jälkeen karhu kuitenkin seisahtui ja kääntyi pois.

Eläkkeellä oleva rajamies Seppo Vähätalo oli kiikarilla tutkimassa kotkanpesää ja oli lähdössä kävelemään, kun takaa alkoi äkkiä kuulua kovaa huohotusta.

"Takaa oli tulossa karhu täydellä laukalla minua kohti", hän kertoi. Vähätalo lähti juoksemaan pakoon päälletulevaa karhua.

"Ehdin jo ajatella, että joko viimeinen hetkeni oli tullut. Karhu tuli perässä noin sata metriä, jonka jälkeen se lopetti ja istahti paikalleen. Minulla on ikää kohta jo 66 vuotta, ja en pitempään enää olisi jaksanut juosta."

Vähätalo on kaiken ikänsä kulkenut metsissä ja nähnyt karhujakin. "Ensimmäinen kerta oli tämä, että karhu lähtee tulemaan päälle."

Karhu ei Vähätalon mukaan käyttäytynyt normaalisti. "Ehkä karhulla oli kiima-aika tai sitten pentuja. Yksi vaihtoehto on myös se, että se oli jollain tavalla häiriintynyt."

Ilmoita asiavirheestä