Oulun käräjäoikeus tuomitsi 60-vuotiaan oululaisen miehen 4 kuukauden ehdolliseen vankeuteen ja 2 400 markan sakkoihin. Mies puhalsi kesäkuun lopulla 2,88 promillen lukemat Tuirassa. Ensimmäiseen törkeään rattijuoppouteen syyllistynyt mies, määrättiin myös ajokieltoon marraskuun loppuun.
22-vuotias haukiputaalainen mies hurjasteli autolla Kaijonharjun ostoskeskuksessa juoden ajaessan samalla olutta. Asian huomannut sivullinen soitti paikalle poliisit, mies puhalsi 1,21 promillen lukemat. Poliisi määräsi miehelle ajokiellon, mutta tämä ei siitä välittänyt. Hänet tavattiin jo samana päivänä uudelleen auton ratista Kaijonharjussa. Mies tuomittiin käräjäoikeudessa 3 200 markan sakkoihin ja ajokieltoon marraskuun loppuun.
56-vuotias oululainen mies tuomittiin käräjäoikeudessa 55 päivän ehdolliseen vankeuteen ja 800 markan sakkoihin. Mies syyllistyi kesäkuussa Maikkulassa törkeään rattijuoppouteen ja liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Hän ajeli autolla 1,98 promillen humalassa pyörätiellä ja lähes ajoi erään perheen päälle. Sivullinen oli seurannut miehen menoa ja kun mies pysähtui, tämä ryntäsi paikalle ja otti humalaiselta avaimet pois.