Kä­rä­jä­oi­keus mitätöi kiis­tel­lyn teek­ka­ri­yh­dis­tyk­sen hal­li­tuk­sen

Helsingin käräjäoikeus mitätöi torstaina Teekkaritoiminnan edistämisyhdistyksen (TTEY) ylimääräisen yhdistyskokouksen päätökset.

Helsingin käräjäoikeus mitätöi torstaina Teekkaritoiminnan edistämisyhdistyksen (TTEY) ylimääräisen yhdistyskokouksen päätökset, joilla kiistellylle yhdistykselle valittiin uusi hallitus Helsingin Ostrobotnialla joulukuussa 2000. Käräjäoikeuden mukaan jäsenten yhdenvertaisuutta loukattiin, kun osalle kokoukseen pyrkineistä asetettiin kohtuuttomia vaatimuksia sisäänpääsylle.

Päätösten mitätöimistä oli vaatinut yhdistystä pitkään johtaneiden jäsenten joukko etunenässään puheenjohtajana vuodesta 1988 toiminut Alari Kujala. He ovat käyneet varakkkaasta yhdistyksestä pitkää ja sitkeää valtariitaa nuoren polven opiskelijateekkareiden ja vanhojen 1940- ja 50 -lukujen "ikiteekkareiden" kanssa.

Käytännössä käräjäoikeuden ratkaisu tarkoittaa, että ainakin toistaiseksi yhdistyksen johdossa pysyy Alari Kujalan klikki. Kiista kuitenkin jatkuu, sillä osapuolet vienevät jutun hovioikeuteen.

Voimassa pysyvät toistaiseksi myös käräjäoikeuden Kujalan ryhmälle määräämä kielto pitää kokouksia yhdistyksen nimissä tai hukkaamasta yhdistyksen omaisuutta sekä vastapuolelle annettu määräys, ettei Ostrobotnian kokouksen päätöksiä saa panna täytäntöön.

TTEY:n valtakamppailu on kestänyt vuosia, ja eri oikeuksien päätöksiä on jo toistakymmentä. 1970- ja 80-luvuilla uinunut yhdistys alkoi viime vuosikymmenellä kiinnostaa nykyteekkareita edustavaa Teknillisen korkeakoulun ylioppilaskuntaa, joka sai tuekseen yhdistyksen toiminnassa aikoinaan mukana olleita ikiteekkareita.

Oikeusjutuissa on ollut kyse mm. ikiteekkareiden oikeudesta kuulua yhdistykseen, mutta epäsuorasti on riidelty myös rahasta. Yhdistyksen omaisuus on kasvanut liki tyhjästä miljoonien eurojen arvoiseksi.

Mitätöimiskanteessa oli kyse siitä, että ikiteekkarit ja nuoret opiskelijat pyrkivät valtaamaan yhdistyksen Ostrobotnian kokouksessa. Yhdistykselle valittiin uusi hallitus, jonka puheenjohtajaksi tuli 1950-luvun teekkari Erkki Inkinen.

Kujala porukoineen marssi pois paikalta ennen kokouksen alkua ja piti kilpailevan kokouksen läheisessä hotellissa. Heidän mukaansa jäsenyyden todistamisessa oli ongelmia, mutta kanteen kiistäneen Ostrobotnian hallituksen mukaan ei.

Käräjäoikeus katsoi, että sisäänpääsylle ei olisi pitänyt asettaa liian tiukkoja vaatimuksia, koska jo kokouskutsussa oli todettu jäsenyyksistä olleen epäselvyyttä. Epäselvät tapaukset olisi pitänyt jättää kokouksen ratkaistaviksi.

Jäsenyyden todistamista oli päätetty vaatia muun muassa siksi, että kokouksen koolle kutsuneen Liisa Ratian, 81, ei voitu olettaa tuntevan kokouspaikalle pyrkiviä henkilöitä.

Kokousta turvaamaan oli hankittu myös järjestyksenvalvojia. Tunteet ovat käyneet TTEY:n kokouksissa välillä niin kuumina, että poliisiakin on tarvittu paikalle.

Ilmoita asiavirheestä