Kap­tee­nin kir­jas­ton ovet avau­tui­vat Ou­lun­sa­los­sa

Kuin Vilikkilään kissoja sopi Oulunsalon uuteen kirjastoon avajaispäivänä tiistaina niin pikkuväkeä kuin aikuisia. Avaruus, valo, korkeus, mahdollisuus ovat sanoja kuvailemaan uutta kirjastoa, joka lyö leppeästi kättä kyljessä nojaavaan kauppakeskukseen.

Kapteenin kirjastohuone. Tietokonepiste kirjaston keskellä kiinnostaa etenkin nuoria.
Kapteenin kirjastohuone. Tietokonepiste kirjaston keskellä kiinnostaa etenkin nuoria.
Kuva: Risto Rasila

Kuin Vilikkilään kissoja sopi Oulunsalon uuteen kirjastoon avajaispäivänä tiistaina niin pikkuväkeä kuin aikuisia. Avaruus, valo, korkeus, mahdollisuus ovat sanoja kuvailemaan uutta kirjastoa, joka lyö leppeästi kättä kyljessä nojaavaan kauppakeskukseen.

"Edelliset kirjastotilat kävivät kasvavalle kunnalle aivan liian pieniksi. Monena vuonna tein selvityksen, mihin kunnan alueella olevaan tyhjään tilaan kirjasto voitaisiin siirtää. Sellaista kiinteistöä ei löytynyt", sanoo kirjasto-tietopalvelupäällikkö Irmeli Asamäki Oulunsalon kirjastosta.



Kirjasto kauppa-keskuksen yhteydessä


Kirjastohanke liikahti eteenpäin, kun kunta osti kirkonkylän keskeltä alueen, johon ruvettiin suunnittelemaan kauppakeskusta. Kirjasto luontui suunnitelmaan mitä mainioimmin. Pitihän kapteenille saada vapaa-ajanviettopaikka.

"Palat loksahtivat kohdalleen, ja kirjastoväen mielestä kirjasto kauppakeskuksen yhteydessä oli erinomainen asia."

Kapteenin rakentamisesta ja kalustamisesta kirjaston osuus on budjetiltaan noin 4 miljoonaa euroa, millä hoituvat 1 700 neliön kirjastotilat kahdessa kerroksessa. Valtion osuus tästä on noin 900 000 euroa, ja lopuista kustannuksista vastaa kunta.

Uudet tilat tuovat haasteita. Käytäntöjen ja rutiinien luominen vie henkilökunnalta oman aikansa, mutta tilat antavat mahdollisuuden monenlaisten tapahtumien järjestämiseen sekä taidenäyttelyinä että kulttuuritapahtumina. Irmeli Asamäki lupaa yhä tiiviimpää yhteistyötä Oulunsalon kulttuuriväen kesken.

"Tulevaa näyttelytoimintaa varten meillä on näyttelytilaa 23 metrin pituudelta, mutta valaistus on vielä työ alla", Asamäki paljastaa.



Satutunteja ja lasten palvelua


Kolmevuotias Venla Kiiskinen selailee uudessa kirjastossa mielikirjaansa Prinsessan elämää äitinsä Kati Kiiskisen kanssa. Molemmat ovat oulunsalolaisina odottaneet kirjastoon pääsyä.

"Mahtavan avara kirjasto. Lapset löytävät varmasti kirjat hyllyistä paremmin kuin entisessä, joka oli ahdas", Kati Kiiskinen kehuu.

Satunurkkatoiminnalle on varattu oma tilansa, sillä kirjasto ja kunta keskittyvät lasten palveluun: tulossa on nukketeatteriesityksiä. Lastenosaston liikkuvat rullapohjaiset hyllyt mahdollistavat monenlaisia tapahtumia.

Kirjastossa on tilaa myös kuvataiteilijoille, sillä Oulunsalon taidekoulun pienimmät siveltimenkäyttäjät aloittavat harrastuksensa kirjaston monitoimitiloissa, toisessa kerroksessa, jo tulevana syksynä.

Ilmoita asiavirheestä