Kap­pa­lai­nen Naatus menetti pu­hu­ja­oi­keu­ten­sa

Tuiran seurakunnan kappalainen Stiven Naatus on menettänyt myös puhujaoikeutensa vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä.

Tuiran seurakunnan kappalainen Stiven Naatus on menettänyt myös puhujaoikeutensa vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä. Naatus vapautettiin puhujantehtävistä jo viime vuoden joulukuussa.

”Tästä asiasta oli käyty keskusteluja jo pidempään, joten mistään nopeasta ratkaisusta ei ollut kyse”, Oulun Rauhanyhdistyksen puheenjohtaja Timo Aho sanoo Kalevalle.

Oikeuksien menettämisen taustalla ovat Naatuksen ja vanhoillislestadiolaisen liikkeen eriävät käsitykset naispappeudesta. Naatus suhtautuu myönteisesti naispappeuteen. Hän on myös kertonut sitoutuvansa kirkon järjestykseen.

Puhujaoikeuksien menettämisestä huolimatta Stiven Naatus toivoo sovinnollista ilmapiiriä, eikä usko tilanteen johtavan liikkeen hajaannukseen.

Ilmoita asiavirheestä