Kan­sain­yh­tei­sö erotti Zim­bab­wen vuo­dek­si

Kansainyhteisö on päättänyt erottaa Zimbabwen vuodeksi jäsenyydestään, koska maan presidentinvaalit eivät olleet vapaat ja demokraattiset, kertoi Australian pää

Kansainyhteisö on päättänyt erottaa Zimbabwen vuodeksi jäsenyydestään, koska maan presidentinvaalit eivät olleet vapaat ja demokraattiset, kertoi Australian pääministeri John Howard tiistaina. Lontoossa syntynyt päätös astui voimaan välittömästi.

Länsimaiset tarkkailijat tuomitsivat presidentti Mugaben viime viikolla voittamat vaalit, mutta Zimbabwen afrikkalaiset naapurimaat pitivät vaaleja rehellisinä ja vapaina.

Sveitsi ilmoitti tiistaina Zimbabwen-vastaisista pakotteista vastalauseena epädemokraattisille vaaleille.

Zimbabwen oppositiojohtaja Morgan Tsvangirai torjui tiistaina neuvottelut presidentti Robert Mugaben kanssa.

Oppositiossa olevan MDC-puolueen johtaja Tsvangirai tyrmäsi arvelut, joiden mukaan hän saattaisi ryhtyä hallitusyhteistyöhön Mugaben puolueen kanssa.

Ilmoita asiavirheestä