Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kan­sain­vä­li­nen poh­joi­nen kau­pun­ki­kes­kus syntyy kump­pa­nuus­ver­kos­to avulla

Kaleva Median toimitusjohtaja Juha Laakkosen ja hallituksen puheenjohtaja Pekka Väisäsen ajatuksia yhdessä tekemisestä ja pohjoisen kasvutalkoista (Kaleva Median mainos) on tervehdittävä ilolla.

Nyt tarvitaan konkreettista liikkumista ja laajalla rintamalla. Mallin tähän on luonut Arto Koski Suur-Oulun kuntaliitosselvityksessä sekä Rovaniemen yhdistymisen yhteydessä.

Hän hahmotteli vuonna 2012, että Suomessa olisi kaksi metropolia: Helsingin metropoli ja pohjoinen kumppanuusverkosto. Useista kaupungeista koostuvaa Helsingin metropolia on jo rakenneltu ja se on saanut sijansa lukuisina toimenpiteinä hallitusohjelmissa.

Pohjois-Suomen kumppanuusverkosto ei ole edennyt ja nyt on korkea aika yhdessä tekemiselle.

Arto Koski korosti, että "pohjoinen metropoli - kumppanuusverkosto" olisi pohjoisen luontaisia vahvuuksia käyttävä, pohjoisen verkottumista vahvistava, pohjoisen kansainvälisyyttä lisäävä, yliopistoja ja korkeakouluja tehostava ja innovaatioympäristöjä kehittävä. Se olisi Helsingin metropolia täydentävä ja Suomen keskittymistä hillitsevä.

Kosken mukaan pohjoisessa olisi neljä tärkeää verkostokäytävää Oulun ulkokehällä: Rovaniemi ja Kemi-Tornio, Kuusamo, Kajaani ja Kokkola.

Vahva verkottuminen yritysten, oppilaitosten, yhdistysten ja järjestöjen kanssa täydentyisi siirtymisellä monituottajamalliin.

Tarvitaan pohjoisen metropolimallin toimintaperiaatteen tunnetuksi tekemistä, positiivisen kuvan vahvistamista alueellisesti, valtakunnallisesti ja kansainvälisesti. Kaikki positiiviset ainekset ovat meillä pohjoisessa tähän jo olemassa.

Nyt toimeksi: kumppaneiden kokoaminen, verkostometropolialueen muodostaminen ja sitten yhteisessä rintamassa valtiovallan suuntaan.

Mauri Gardin

kaupunkineuvos, Rovaniemi