FC Interin kannattajaryhmän Ultraboyzin aktiivijäsen on ihmeissään: heidän nettisivunsa osoite löytyy pahamaineisten huligaaniryhmittymien linkkisivulta. Sivu on täynnä linkkejä jalkapallolla verhottuun väkivaltaan, vereen, fasisimiin ja rasismiin.
"Meidän kotisivullamme on selvä kannanotto, jossa tuomitsemme väkivallan ja rasismin. Emme halua sellaisia henkilöitä mukaan toimintaamme. En tiedä, miten osoitteemme on joutunut tällaiselle sivulle - ei meiltä ole ainakaan lupaa kysytty", Raikkuna esiintyvä kannattaja kommentoi.
Palloliiton turvallisuuspäällikön Juha Karjalaisen mukaan Ultraboyz on esiintynyt varsin rauhallisesti. Turkulaiskannattajia on kaikkiaan 60-70, mutta katsomoissa heitä on yleensä parikymmentä. Ryhmän tavoitteena on jalkapallokulttuurin tuominen suomalaiskatsomoihin kannatuslauluin ja -huudoin sekä värikkäällä esiintymisellä.
"Raikun" mukaan kannattajaryhmiä ei ymmärretä tarpeeksi.
"Meillä ei ole koskaan ollut vastustajan kannattajien kanssa mitään ongelmia. Sen sijaan järjestysmiesten kanssa niitä on ollut. Tilanne vaihtelee paikkakunnittain, mutta usein meiltä kielletään melkein kaikki. Ei saa nousta penkeiltä seisomaan, ei saa heittää vessapaperia ja niin edelleen. Porissa aikoinaan jopa kuulutettiin, että Interin kannattajat voisivat olla hiljempää", turkulaiskannattaja päivittelee.
Ultraboyz-kannattajan mielestä huliganismi on liian voimakas sana kuvaamaan Suomessa tapahtuneita järjestyshäiriöitä.
"Täältä voi löytyä kourallinen tyyppejä, jotka haluavat ottaa mittaa toisistaan, mutta mitään järjestettyjä tappeluita ei tietääkseni ole ollut. Kun suomalainen ottaa vähän viinaa, niin tunteet saattavat joskus purkautua. Järjestysmiehillä on myös opittavaa: mielestäni ei ole vaarallista, jos faniryhmät haukkuvat toisiaan."
"Jos meitä olisi tarpeeksi paljon, niin yksittäiset kiroilut eivät kuuluisi", Raikku linjaa.
FC Lahti ja FCLK
ovat erillään
Turvallisuuspäällikkö Karjalaisen mielestä olisi tärkeää, että kannattajaryhmät kuuluisivat seuraan virallisena osana. Tällöin mahdollisten ongelmatapausten ehkäisy olisi paljon helpompaa. Esimerkiksi FC Lahti ja kannattajaryhmä FCLK eivät kuitenkaan ole rekisteröineet suhdettaan.
"He (FCLK) haluavat olla itsenäinen joukko. Meidän mielestämme on hienoa, että he kiertävät vieraspeleissäkin ja edistävät fanikulttuuria. Irtisanoudumme kuitenkin täysin kaikista ylilyönneistä, väkivallasta ja rasisimista", FC Lahden toiminnanjohtaja Jussi Lumio toteaa. Lumio sanoo, että osa ylilyönneistä menee fanikulttuurin kasvukipujen piikkiin.
"Kulttuuri on nuorta ja kasvuvaiheessa, mutta tottakai kaikenlaiset ongelmat pitää ottaa vakavasti. Uskon heidän itsekin ymmärtävän, että on järkevämpää ohjata toiminta oikeaan suuntaan positiivisille urille."