Kank­ku­nen ajaa Hyun­dail­la Suomen ral­lis­sa

Nelinkertainen ralliautoilun maailmanmestari Juha Kankkunen ajaa Suomen MM-rallissa Hyundain väreissä.

Nelinkertainen ralliautoilun maailmanmestari Juha Kankkunen ajaa Suomen MM-rallissa Hyundain väreissä. Kankkunen ja hänen kartanlukijansa Juha Repo kilpailevat eteläkorealaistehtaan autolla 24.–26. elokuuta ajettavassa rallissa.

Hyundailla ajavat vakituisesti ruotsalainen Kenneth Eriksson ja skotti Alister McRae. Suomeen talli tuleekin kolmella autolla.

"Olen tyytyväinen päästessäni ajamaan Hyundailla kotikisassa. Auto on minulle uusi haaste ja toivomme vahvaa tulosta", laukaalainen Kankkunen kertoi.

Hyundain tallipäällikkö David Whitehead odottaa 42-vuotiaalta Kankkuselta tietotaitoa Suomeen tämän mittavan ja menestyksekkään ajouran myötä.

Kankkunen on ollut Suomen rallissa palkintopallilla peräti kahdeksan kertaa, joista kolmesti voittajana (1991, 1993 ja 1999).

Kankkusen ja Revon on määrä testata Hyundai-ajokkiaan Suomessa usean päivän ajan ennen Suomen rallia.

Myös ranskalaisen Citroenin tiedetään olleen kiinnostunut Kankkusen palveluksista. Citroen on jo kutsunut suomalaisen testaamaan WRC-ajokkiaan.

MM-sarjassa Suomea edellinen osakilpailu on Kenian Safari-ralli 20.–22. heinäkuuta. Sinne Hyundai ei aio lähteä.

Ilmoita asiavirheestä