Mika Kallio lähtee kauden viimeiseen Moto2-luokan MM-osakilpailuun Valenciassa 3:nnesta lähtöruudusta. Eturivin lähtöpaikka varmistui sateen kiusaamassa aika-ajossa, jossa kärkiajat tehtiin heti aika-ajon alussa.
—? Sadekuurojen välissä rata oli kuivunut jakson alkuun mennessä, joten kovia kierrosaikoja täytyi yrittää heti. Valitsin radalta vapaan kohdan ja annoin palaa. Taktiikka toimi, Kallio iloitsi.
Moto2-luokan paalupaikan ajoi italialainen Michele Pirro, jolle Kallio jäi 0,4 sekuntia.
Saksalainen Stefan Bradl varmisti Moto2-luokan maailmanmestaruuden, kun ainoa haastaja Marc Marquez ilmoitti vetäytyvänsä Valencian kilpailusta ennen aika-ajon alkua.
Marquez kaatui Malesian gp:n harjoituksissa kaksi viikkoa sitten ja katsoi, että hänen näkökykynsä ei ole toipunut kilvanajon vaatimalle tasolle.
Bradlin, 21, isä Helmut ajoi omalla aktiiviurallaan parhaimmillaan 250-kuutioisten MM-sarjassa toiseksi.
Niklas Ajo oli 19:s 125-kuutioisten aika-ajossa.
—? Aika-ajo oli sateen jäljiltä mitä oli. Hyvää aika-ajossa oli lähinnä se, että pystyin ajamaan sen loppuun ilman kaatumista, Ajo totesi.