Kaksi po­lii­sia sai sek­si­ri­kos­syyt­teen

Kahta poliisimiestä syytetään seksuaalirikoksista. Oikeudenkäynti alkoi Nilsiän käräjäoikeuden Siilinjärven istuntopaikalla aamulla.

Kahta poliisimiestä syytetään seksuaalirikoksista. Oikeudenkäynti alkoi Nilsiän käräjäoikeuden Siilinjärven istuntopaikalla aamulla.

Syytteen mukaan toinen miehistä raiskasi 16-vuotiaan tytön ja toinen käytti seksuaalisesti hyväksi 14-vuotiasta tyttöä. Väitetyt rikokset tapahtuivat keväällä 2003, kun miehet olivat kuntoutuksessa siilinjärveläisessä kuntoutuskeskuksessa. Syytteen mukaan he juottivat ensin tytöt humalaan.

Poliisimiehet ovat kotoisin Lahden seudulta. He kiistävät syytteet kokonaan.

Juttu käsitellään suurelta osin avoimin ovin. Poliisit pyysivät suljettua käsittelyä, mutta tytöt halusivat sen julkiseksi. Ovet pidetään suljettuna vain silloin, kun esillä on terveydentilaan liittyviä seikkoja.

Ilmoita asiavirheestä