Korpilahtelainen pariskunta kuoli asuinhuoneiston tulipalossa Korpilahden keskustassa myöhään lauantai-iltana. Molemmat olivat 53-vuotiaita.
Jämsän poliisi teki sunnuntaina palopaikalla tutkimuksia, mutta tulen syttymissyytä se ei halua vielä arvailla. Poliisin mukaan mitään rikokseen viittaavaa ei kuitenkaan ilmennyt.
Palokunta sai ilmoituksen Korpilahdentie 2:ssa sijaitsevan paritalon palosta noin kello 23. Sammutusyksiköiden saapuessa paikalle rakennuksen toinen asunto oli täynnä savua. Savusukeltajat saivat huoneiston asukkaat naisen ja miehen ulos, mutta he olivat jo tuolloin menehtyneet.
Palokunta sai palon nopeasti hallintaan eikä tuli ennättänyt levitä paritalon toiseen huoneistoon. Syttyneen huoneiston ulkorakenteet jäivät myös pystyyn. Iäkäs talo on puurakenteinen.