Ka­jaa­nin kau­pun­gin­joh­ta­jan vaa­lis­ta valitus

Kajaanin kaupunginjohtajan valinnasta on tehty valitus Oulun hallinto-oikeudelle. Valituksen tekijä on toinen samaa virkaa hakenut.

Kajaanin kaupunginjohtajan valinnasta on tehty valitus Oulun hallinto-oikeudelle. Valituksen tekijä on toinen samaa virkaa hakenut.

Valituksen tekijä vaatii hallinto-oikeutta kumoamaan päätöksen virheellisessä järjestyksessä syntyneenä. Valintaa valmistelemaan valittu työryhmä on häenn mielestään nimitetty virheellisesti, eikä se ole edustanut valtuustossa edustettuina olevien puolueiden voimasuhteita.

Kaupungin käsityksen mukaan kaupunginhallituksella asiaa valmistelevana elimenä on ollut oikeus asettaa työryhmä alustavaa valmistelua varten.

Kaupunkilakimiehen mukaan asiassa ei ole tapahtunut menettelyvirhettä. Valtuustolla on myös ollut valta työryhmän ja kaupunginhallituksenkin esityksestä poikkeavasti valita virkaan kenet tahansa sitä hakenut.

Kajaanin kaupunginjohtajaksi valittiin Sotkamon kunnanjohtaja Erkki Vähämaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä