Ka­jaa­nin asun­to­mes­suil­la yli 150 000 kävijää

Tämän kesän asuntomessut Kajaanissa ovat päättyneet.Messujen 150 000:s kävijä kukitettiin viimeisenä aukiolopäivänä sunnuntaina 12.8.

Tämän kesän asuntomessut Kajaanissa ovat päättyneet. Messujen 150 000:s kävijä kukitettiin viimeisenä aukiolopäivänä sunnuntaina 12.8. Anne, Kimmo ja NoonaKilpeläisen perhe tuli messuille Sotkamosta. Perhe kertoi tulleensa etsimään messuilta vinkkejä omaan taloonsa.

Messuvieraita kuukauden kestäneillä asuntomessuilla kävi kaikkiaan 155 478. Lisäksi viimeisenä aukiolopäivänä Onnelassa vieraili kävijöitä, 8136 messuvierasta.

Asuntomessutaloista on kahta lukuun ottamatta kaikki myyty. Omakotitontteja asuntomessualueella on vapaana viisi. Kahdelle kerrostalolle on varattu tontti. Osaomistuskerrostalosta on myymättä viisi asuntoa. Vuokrakohteisiin on jo valittu vuokralaiset.

Suomen asuntomessujen toimitusjohtaja Esko Seppänen tiivistää messujen saldon seuraavasti: "Kajaanin asuntomessut on ollut menestys kaupungille ja osuuskunnalle. Tapahtuma antaa hyviä edellytyksiä jatkaa toimintaa Kotkassa ja muilla paikkakunnilla. Ympäristön kauneus ja luonto on täällä saanut paljon kiitosta: kaupunki on investoinut alueen katuihin ja puistoihin, mikä on hieno kasvojen kohotus, jolle Onnela on piste iin päällä. Messutoteutuksen arvosana on täysi kymppi."

Kajaanin kaupunginjohtaja Pentti Hakulisen mukaan ajan haasteet maakunnille ovat vaativat, ja vastuu hyvästä aluepolitiikasta on siirretty alueelle itselleen, ainakin sisältöjen osalta.

"Asuntomessut on tuote, josta vastaa toisaalta Osuuskunta Suomen asuntomessut, toisaalta kaupunki. Tuote on pidetty hyvässä kunnossa."

"Kajaanin asuntomessut ovat parasta aluepolitiikkaa koko Kainuun ja Kajaanin kannalta. Asuntomessualue on hyvä käyntikortti, josta löytyy erinomainen kokonaisuus, sen viimeistellyt yksityiskohdat, ja mm. kylmäkaraisukeskus. Ne nähtyään vierailijat todennevat, että maakunnasta löytyy laatua myös muilla elämän osa-alueilla", kaupunginjohtaja Hakulinen uskoo.

Vuoden 2002 asuntomessut järjestetään Kotkassa.

Ilmoita asiavirheestä