Kaisa Mä­kä­räi­nen kerää katseet

Pohjoissuomalainen ampumahiihtäjä Kaisa Mäkäräinen kilpaili itsensä yleisön tietoisuuteen viime kaudella. Odotukset tulevalle ampumahiihtokaudelle ovat kovat.

Hiihtäjä-Kaisat. Vasemmalla Kaisa Mäkäräinen, oikealla Kaisa Varis.
Hiihtäjä-Kaisat. Vasemmalla Kaisa Mäkäräinen, oikealla Kaisa Varis.

Maajoukkueen keulakuva ja menestystoivo. Nämä sanat kuvaavat parhaiten ampumahiihtäjä Kaisa Mäkäräisen, 24, asemaa Suomen ampumahiihtomaajoukkueessa.

Mäkäräinen kilpaili itsensä yleisön tietoisuuteen viime kauden hienoilla esityksillään. Menestyksen myötä odotukset alkavalle kaudelle ovat kovat niin itsellä kuin muillakin.

-- Maailmancupissa 20 sakkiin on selkeä tavoite. Se tarkoittaa sitä, että tasaisemmin pitää pärjätä kuin aiemmin. Mieluummin olen kisoissa tasaisesti 20 joukossa kuin silloin tällöin palkintopallilla. Tässä vaiheessa kaikki näyttää hyvältä, mutta kisat sen sitten vasta näyttävät, viime talvena cupin kisoissa kolmesti kymmenen parhaan joukkoon ehtinyt Mäkäräinen ennakoi.

-- Moni on sanonut, että viime kaudella oli helppo menestyä, koska se oli monelle välivuosi olympialaisten jälkeen. Kilpailu kiristyy mitä lähemmäksi Vancouverin olympialaisia mennään. Kovaa ovat varmasti muut treenanneet, mutta niin olen minäkin, menestystoivo jatkaa luottavaisena.

Ennakkoviitteitä Mäkäräisen kunnosta saatiin syyskuun alussa kesäampumahiihdon MM-kilpailuissa. Kotiin tuliaisina hän toi kaksi kultaista mitalia.

Oleellinen tekijä Mäkäräisen nousujohteiselle uralle on ollut terveys. Omien sanojensa mukaan hän ei ole sairastanut päivääkään viimeisen kahden vuoden aikana.

-- Paljon saan kiittää kahden vuoden takaista nielurisaleikkausta. Sen jälkeen en ole ollut päivääkään kipeänä. Hyvä harjoituskausi on jälleen takana.

Lisää omaa vastuuta

Mäkäräisen kuntovalmentajana on keväästä lähtien toiminut Jarmo Punkkinen, joka on tuonut fysiikkapuolen lisäksi Mäkäräisen tekemisiin myös psyykkisiä osa-alueita. Enää urheilija ei ainoastaan tee, mitä käsketään, vaan myös miettii, mitä tekee.

-- Minun kohdallani on Punkkisen ajatukset toimineet todella hyvin. Hänen ajatuksissaan tähdätään siihen, että urheilija on jonain päivänä oman itsensä valmentaja. Omaa vastuuta on tullut lisää, ja joutuu tarkkailemaan itseään jatkuvasti enemmän.

-- Kesällä, kun oma olo kunnosta oli epävarma, Jarmo kertoi usein, mitä tulee tapahtumaan viikon tai kahden päästä. Hän oli pelottavan monesti oikeassa. Eli kyllä hän tietää, mistä puhuu, Mäkäräinen nauraa. Ampumahiihdon maailmancup-sirkus starttaa marras-joulukuun vaihteessa Kontiolahdella. Mäkäräinen tietää, mitä on odotettavissa.

-- Kotimaassa on hienoa avata kisat. Sinne lähdetään hyvässä kunnossa, mutta ei kuitenkaan parhaassa mahdollisessa. Helmikuussa on huomattavasti tärkeämpiä kisoja tiedossa, Mäkäräinen sanoo viitaten Östersundissa järjestettäviin MM-kilpailuihin.

Entäpä miten suuret paineet Suomen toivolla itsellään on kauden alla?

-- Antaa muiden puhua. Minä en ole puhunut sen enempää kuin ennenkään. Samat arkirutiinit minulla on kuin ennenkin.

Ilmoita asiavirheestä