Jos Sotkamon Talvivaaran nikkelikaivos saa rahoituksen ja ympäristöluvan, alueen maansiirtotyöt voisivat alkaa ensi vuonna. Rakennusaikaisia työpaikkoja on luvassa satoja muiden muassa maansiirtotöissä.
Talvivaara Projekti Oy ja Kainuun TE-keskus järjestivät torstaina Kajaanissa tiedotustilaisuuden kaivoshankkeen etenemisestä ja maansiirtotöiden mahdollisuuksista, koska Talvivaara herättää paljon kiinnostusta ja siitä kysellään jatkuvasti.
Helposti louhittava malmi
Kaivostöihin on tulossa 400 työpaikkaa. Jos hanke etenee hyvin, kaivostoiminta alkaa vuonna 2008. Esiintymän pitoisuudet eivät ole huippuluokkaa, mutta malmi on helposti louhittavissa ja sitä riittää vähintään 25 vuodeksi. Käytännössä on varmistunut, että metallia malmikivestä irrottava bioliuotusmenetelmä toimii pakkasessakin. Nyt laaditaan kannattavuusselvityksiä, haetaan ympäristölupia ja yritetään vakuuttaa ulkomaisia rahoittajia. Yhtiö on kokonaan suomalainen ja yhteistyössä useiden alan toimijoiden kanssa hanketta vie eteenpäin noin 50 henkilöä.
Talvivaaran maansiirtotöitä suunnittelee Tieliikelaitos, josta tulee pääurakoitsija, jos hanke toteutuu. Tieliikelaitos jakaa urakoita aliurakoihin, joihin pienetkin yritykset pystyvät tarttumaan.
Ammatti- ja työvoimakoulutusta suunnitellaan parhaillaan. Talvivaara tarvitsee esimerkiksi asentajia, hitsaajia, putki- ja sähkömiehiä, maansiirtokoneen kuljettajia. Joihinkin koulutuksiin ei riitä hakijoita, esimerkiksi raskaskoneasentajan kurssia ei saada täyteen eikä maansiirtokoneen kuljettajakursseillekaan ole tulijoita. Täsmäkoulutusta prosessityöntekijöille ja kivimiehille järjestetään myöhemmin yhdessä yrityksen kanssa.
Ympäristöluvasta tehdyt valitukset ovat jarruttaneet Alasen talkkikaivosta Sotkamossa jo vuosia. Talvivaaran ympäristövaikutusten arviointiselvitys on tehty huolella. Bioliuotuksessa käytetään luonnollisia bakteereja ja suurin ympäristöriski, liuotuskasojen muovieristeen pettäminen, tietäisi yhtiölle tulonmenetyksiä, joten tiiviydestä pidettäneen huolta.