Mainos

Kai­la­tec Oy:n me­nes­tyk­sen sa­lai­suus on asian­tun­te­vat myyjät – ”Kun työ on mie­luis­ta, myös kou­lut­tau­tu­mi­seen on mo­ti­vaa­tio­ta”

Kunnossapidon tavaratalo Kailatec Oy on ratkonut teollisuusalan yritysten ja urakoitsijoiden kunnossapitohaasteita jo yli 30 vuotta. Oulun Ruskossa majaansa pitävän vähittäis-, tukku- ja maahantuontiliikkeen valikoima on yksi Suomen laajimmista, mutta ainoastaan se ei takaa menestystä. Erinomaisen asiakastyytyväisyyden varmistavat asiantuntevat myyjät, jotka ovat motivoituneita pitämään osaamisensa ajan tasalla.

Kailatecin myymäläpäällikkö Terhi Kailasuo esittelee asiakkaalle Sievin työturvakenkiä. Jokainen Kailatecin myyjistä on erikoistunut tiettyyn tuoteryhmään, ja Terhin erityisalaan kuuluvat mm. työsuojaimet
Kailatecin myymäläpäällikkö Terhi Kailasuo esittelee asiakkaalle Sievin työturvakenkiä. Jokainen Kailatecin myyjistä on erikoistunut tiettyyn tuoteryhmään, ja Terhin erityisalaan kuuluvat mm. työsuojaimet

Kailatecin leipätyötä on etsiä ja toimittaa asiakkailleen kunnossapidon tarvikkeita hydrauliikasta hitsauslaitteisiin ja painepesureista laakereihin. Se myös suunnittelee yrityksille kokonaisvaltaisia ratkaisuja kunnossapidon haasteisiin.

– Hiljattain meillä oli esimerkiksi asiakas, jonka tiloihin piti saada rakennettua hitsauskaasujen poistojärjestelmä. Toimitimme tarvikkeet koko järjestelmää varten: laitteet, letkut, raitisilmamoottorit ja niin edelleen, myymäläpäällikkö Terhi Kailasuo kertoo.

Tuoteryhmäpäällikkö Markku Kyllinen asettelee hyllyyn Hakliftin nosto- ja sidontatarvikkeita. Kailatecin kautta on mahdollista saada myös nostovälineiden tarkastukset.
Tuoteryhmäpäällikkö Markku Kyllinen asettelee hyllyyn Hakliftin nosto- ja sidontatarvikkeita. Kailatecin kautta on mahdollista saada myös nostovälineiden tarkastukset.

Isompienkin järjestelmien suunnittelu ja tarviketoimitukset onnistuvat Kailateciltä ammattitaitoisen henkilöstön ansiosta. Kailatecillä työskentelee kymmenen teknistä myyjää, joista jokainen on erikoistunut yhteen tai useampaan tuoteryhmään.

– Tyypillisimmillään asiakas tulee meille rikkinäisen osan kanssa. Etsimme uuden vastaavan tilalle ja mikäli osaa ei löydy heti hyllystä, toimitamme sen asiakkaalle parhaimmillaan jo seuraavana arkipäivänä, laakereihin ja sähkötyökaluihin erikoistunut Markus Koivukangas selventää.

Kailatecin valikoimissa on lähes 20 erilaista kunnossapidon tuoteryhmää ja yli 90 000 tuotenimikettä. Edustettuina ovat esimerkiksi Clenin painepesurit, Hakliftin nostovälineet, Parkerin hydrauliikkatuotteet, Sievin jalkineet sekä Nederman-letkukelat.

– Jokainen myyjistämme on erikoistunut sellaisiin tuoteryhmiin, jotka ovat hänelle itselleen mieluisia. Näin he ovat motivoituneita ylläpitämään ja päivittämään asiantuntemustaan. Tuoteryhmäpäällikön tehtävä on huolehtia, että omaa tuoteryhmää koskeva uusin tieto ja trendit ovat aina aallonharjalla, Kailasuo kuvailee.

Ville Lipponen vastaa Kailatec Oy:ssä hitsaustarvikkeista sekä Teca Oy:n tuoteperheestä, johon kuuluvat mm. Nederman-letkukelat ja -pakokaasunpoistolaitteet sekä Teekay-matalapaineputkiliittimet. Kailatecin yhteistyö Tecan kanssa on jatkunut jo vuosikymmenen ajan ja kehittyy edelleen.
Ville Lipponen vastaa Kailatec Oy:ssä hitsaustarvikkeista sekä Teca Oy:n tuoteperheestä, johon kuuluvat mm. Nederman-letkukelat ja -pakokaasunpoistolaitteet sekä Teekay-matalapaineputkiliittimet. Kailatecin yhteistyö Tecan kanssa on jatkunut jo vuosikymmenen ajan ja kehittyy edelleen.

Hydrauliikkatuotteista vastaava tuoteryhmäpäällikkö Petteri Castrén kertoo myyjien osallistuvan lisäkoulutuksiin tiheään:

– Suurin oppi saadaan tuotemerkkien toimittajilta, mutta sen lisäksi osallistumme erilaisiin räätälöityihin koulutuksiin. Olen itse esimerkiksi käynyt useita syventäviä kursseja hydrauliikan eri osa-alueilta.

Kailatec Oy:n myyjät kouluttavat myös toisiaan omista tuoteryhmistään. Myyjien välillä vallitsee hyvä yhteishenki: he ovat valmiita jakamaan asiantuntemustaan ja mielellään myös laajentavat omaa osaamistaan kysymällä neuvoa toisiltaan.

– Tässä työssä tietämyksen on oltava todella laajaa ja on paljon sellaista, mitä ei koulussa opeteta. Osa asiantuntemuksesta tulee myyjien omasta harrastuneisuudesta vaikkapa traktoreiden parissa, mutta vertaisoppimisella ja lisäkouluttautumisella on myös suuri merkitys. Jos en ole paras asiantuntija johonkin asiakkaan ongelmaan, voin pyytää toisen myyjän avuksi ja oppia häneltä asiasta, Koivukangas pohtii.

Kailatec Oy:n tekniset myyjät tekevät yhteistyötä ja jakavat toisilleen tietämystään omista tuoteryhmistään. Lasse Hannila (vas.), Petteri Castrén ja Tuomas Varanka ovat ovat erikoistuneet maailman suurimman hydrauliikkavalmistajan Parkerin tuotteisiin, joihin lukeutuvat esimerkiksi letkut, liittimet, hydrauliikka-, pneumatiikka- ja suodatustuotteet.
Kailatec Oy:n tekniset myyjät tekevät yhteistyötä ja jakavat toisilleen tietämystään omista tuoteryhmistään. Lasse Hannila (vas.), Petteri Castrén ja Tuomas Varanka ovat ovat erikoistuneet maailman suurimman hydrauliikkavalmistajan Parkerin tuotteisiin, joihin lukeutuvat esimerkiksi letkut, liittimet, hydrauliikka-, pneumatiikka- ja suodatustuotteet.

Hyvä yhteishenki ja jaettu tieto ovat osasyy myös siihen, miksi Kailatecin asiakkaat ovat tyytyväisiä saamaansa palveluun. Kun myyjien yhteistyö pelaa, isompienkin projektien suunnittelut ja toteutukset onnistuvat saumattomasti. Hyvän yhteispelin lisäksi Kailatec pitää huolen siitä, että asiakkaan kunnossapitoprojektiin tai -ongelmaan perehdytään hyvin.

– Tuoteryhmäpäällikkömme saattavat käydä etukäteen tutustumassa asiakkaan tiloihin, joihin tarvittu kunnossapidon ratkaisu on tulossa. Kun käymme paikan päällä katsomassa ja mittaamassa tilat, pystymme valikoimaan juuri asiakkaalle sopivat tarvikkeet järjestelmän toteutusta varten. Tarvittaessa tarjoamme yrityksille myös avaimet käteen -palvelun. Omien asentajiemme sekä alihankkijoiden avulla voimme toimittaa tuotteet myös asennettuina, Kailasuo kertoo.

Kailatec Oy:n palveluita käyttävät pääasiassa eri teollisuudenalojen, maansiirron, työkoneiden ja raskaan kaluston parissa toimivat yritykset. Kailatec on alansa suurimpia toimijoita Suomessa, mutta tavalliselle kuluttajalle yritys voi olla tuiki tuntematon. Kailasuo toivoisi myös enenevissä määrin kuluttaja-asiakkaiden löytävän Kailatec Oy:n palveluiden ja tuotteiden pariin.

– Meille ovat tervetulleita ihan kaikki asiakkaat. Meillä on hyvä valikoima tuotteita mm. autoharrastajien tarpeisiin ja erittäin vankka asiantuntemus esimerkiksi Clen-painepesureista, -imureista ja -pumpuista sekä Wallius- ja Wameta-hitsauslaitteista- ja tarvikkeista, joita yksityisetkin kuluttajat tarvitsevat, Kailasuo mainitsee.

Kailatec myy Clenin laadukkaita painepesureita niin raskaaseen ammattikäyttöön kuin myös kuluttajien tarpeisiin. Kuvassa Kimmo Väinämö esittelee Clenin uusia malleja.
Kailatec myy Clenin laadukkaita painepesureita niin raskaaseen ammattikäyttöön kuin myös kuluttajien tarpeisiin. Kuvassa Kimmo Väinämö esittelee Clenin uusia malleja.

Lopuksi hän muistuttaa sekä yrityksiä että kuluttajia Kailatecin juurista:

– Aivan alkujaanhan me olemme olleet laakerikauppa. Meille on siis kertynyt osaamista siltä saralta jo vuodesta -85 lähtien. Meillä on vankka tuotetuntemus ja ammattitaito laakereiden myynnistä. Asiakkaat saattavat tulla meille jopa palasiksi räjähtäneiden laakereiden kanssa, joissa ei ole välttämättä mitään tunnistetietoja, ja pystymme silti mittojen ja ulkonäön perustella löytämään korvaavan tuotteen tilalle, Kailasuo kertoo.

– Valikoimamme on myös valtavan laaja. Meidän kauttamme saa niin peräkärryjen, moottorikelkkojen, mopojen, scootti-lautojen ja ilmanvaihtokoneiden laakerit kuin monen sadan kilon painoiset laakerit tehtaisiin ja tuulimyllyihin, Koivukangas lisää.

Kailatec

Kunnossapidon tavaratalo yrityksille ja kuluttajille. Vähittäis-, tukku- ja myyntiliike, jonka tuotteita on myynnissä verkkokaupassa sekä Oulun Ruskossa sijaitsevassa kivijalkamyymälässä.

Tuotetoimitusten lisäksi suunnittelee yrityksille kokonaisvaltaisia kunnossapidon ratkaisuja, hoitaa alihankinnan avulla järjestelmien toteutukset asennuksineen avaimet käteen -paketteina sekä valmistaa n. 15 0000 letkuasennelmaa vuodessa.

Valikoimissa seuraavat tuoteryhmät:

Edustaa mm. seuraavia tuotemerkkejä: Clen-painepesurit, Haklift-nostovälineet, Parker-pumput, Sievi-jalkineet, Teca Oyn:n rasvan- ja öljynjakelulaitteet

Yhteystiedot: