Kaikki tun­ne­tut ni­säk­käät saivat suo­men­kie­li­set nimet

Kaikilla tieteen tuntemilla 4 629 nisäkkäällä on nyt suomenkielinen nimi. Eniten uusia nimiä annettiin jyrsijöille, kun yli 2 000 jyrsijää nimettiin. Uusia jyrsijälajeja ovat muun muassa tikutakut, myllikät, hiirulit, hiirut ja hiiruset.

Uusia jyrsijälajeja ovat muun muassa tikutakut, myllikät, hiirulit, hiirut ja hiiruset.
Uusia jyrsijälajeja ovat muun muassa tikutakut, myllikät, hiirulit, hiirut ja hiiruset.

Kaikilla tieteen tuntemilla 4 629 nisäkkäällä on nyt suomenkielinen nimi. Parikymmentä vuotta kestäneessä nimeämistyössä annettiin kokonaan uusi nimi tuhansille nimeämättömille lajeille ja muutettiin monien lajien harhaanjohtavia nimiä.

Eniten uusia nimiä annettiin jyrsijöille, kun yli 2 000 jyrsijää nimettiin. Uusia jyrsijälajeja ovat muun muassa tikutakut, myllikät, hiirulit, hiirut ja hiiruset.

Harhaanjohtavaa on ollut puhe muun muassa maamyyristä, jotka eivät ole myyriä, ja maasioista, jotka eivät ole sikoja. Maamyyrät ovat nyt kontiaisia ja maasiat termiittikaivajia. Lentävät koirat, jotka ovat lepakoita, nimettiin lenkoiksi.

Nimistötoimikunta muutti lisäksi esimerkiksi saksanhirven isokauriiksi, vuorikauriin alppivuoheksi, hyeenakoiran savannikoiraksi ja pesukarhun supiksi.

Nimistökunnan ehdotus maailman nisäkkäiden nimiksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä