Jyväskylän asukkaiden paikallisagenda aloittaa valtakunnallisella pujontorjuntaviikolla eri yhteisöille tarkoitetun pujonnyhtämiskilpailun. Kilpailun ideoinnissa ovat olleet mukana myös Allergia- ja astmaliitto, Keski-Suomen hengitysyhdistys sekä Jyväskylän kaupunki.
Pujonnyhtämiskilpailu alkaa maanantaina 1. heinäkuuta ja kestää koko pujontorjuntaviikon ajan. Kilpailuun voivat osallistua erilaiset yhteisöt kuten asukasyhdistykset, seurat tai talotoimikunnat. Tarkoitus on leikkimielisen kilpailun avulla innostaa ihmisiä poistamaan pujoa ja sen aiheuttamia allergisia oireita.
Kolme eniten pujoa kerännyttä yhteisöä saa Jyväskylän kaupungin ojentaman rahapalkinnon. Kaikki kilpailuun osallistuneet yhteisöt saavat kunniamaininnan aktiivisesta yhteistoiminnasta.
Pujo on voimakas allergiaa aiheuttava kasvi. Paras kestävä tapa hävittää pujo on kitkeä se samoilta alueilta 1-2 vuotena peräkkäin juuri ennen sen kukintaa. Pujon niittäminen ei auta sen hävittämisessä, vaan se pitää nyhtää maasta juurineen. Valtakunnallisella pujontorjuntakampanjalla pyritään helpottamaan allergikkojen elämää.