Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kaiken maail­man do­sen­tit ja kun­nia­toh­to­rit – kun­nia­toh­to­rin ar­vo­ni­mi­kin pitää mie­les­tä­ni an­sai­ta, vaikka se on kui­ten­kin vain huo­mion­osoi­tus

Dosentilla on professorin pätevyys ja osaaminen, mutta ei virkaa. Dosentuuria ei yliopistoissa saa helpolla. Dosentin arvon myöntäminen tapahtuu huolellisen prosessin jälkeen, jossa arvioidaan henkilön kyky itsenäiseen tieteelliseen tutkimustyöhön sekä opetustaito.

Perinteisesti dosentiksi nimittämisen minimivaatimuksena on pidetty tieteellistä tuotantoa, joka vastaa laajuudeltaan ja laadultaan vähintään kahta väitöskirjaa. Dosentit ovat usein töissä yliopiston ulkopuolella ja näin he samalla voivat kehittää itseään tiedemaailmassa ja tuoda aitoa työelämän kokemusta opetukseen. Julkisuudessa on ollut havaittavissa aliarvostavia viittauksia yliopistojen dosentuurien työhön.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut