Kah­dek­san kuoli kra­naat­ti-is­kus­sa Ko­lum­bias­sa

Kahdeksan ihmistä kuoli, kun tunnistamattomat miehet heittivät kranaatteja kahteen taloon maaseudulla Pohjois-Kolumbiassa.

Kahdeksan ihmistä kuoli, kun tunnistamattomat miehet heittivät kranaatteja kahteen taloon maaseudulla Pohjois-Kolumbiassa. Poliisin mukaan kuolleista viisi oli lapsia. Cesarin maakunnassa, San Diegon kylän lähellä tapahtunut hyökkäys on yksi pahimmista tänä vuonna Kolumbiassa sattuneista hyökkäyksistä.

Paikallisen poliisijohtajan mukaan noin 35:n naamioituneen miehen ryhmä heitti kranaatteja kahteen kotiin. Hyökkäyksessä kuoli yksi mies, kaksi naista ja viisi alle 12-vuotiasta lasta. Mikään ryhmä ei ole ilmoittanut olevansa vastuussa kranaatti-iskusta. Alueella kuitenkin vasemmistolaiset kapinalliset ja oikeistolaiset puolisotilaalliset joukot ovat taistelleet Cesarin maakunnan hallinnasta.

Kolumbian 37 vuotta kestäneessä sisällissodassa on saanut surmansa 40 000 siviiliä viimeisten kymmenen vuoden aikana.

Ilmoita asiavirheestä