Pääkirjoitus

Kadut lie­keh­ti­vät naa­pu­ris­sa - ja vähän muual­la­kin

Ruotsin mellakoissa purkautuu rikollisjärjestöjen, lähiöjengien ja huumekaupan yhdistelmästä syntyvä väkivalta.

Ruotsin Malmössä paloi viime viikonloppuna ja poliisi sai vastaansa mellakan, joka alkoi Koraanin polttamisesta. Ruotsissa on lukuisia ongelmalähiöitä, joisssa ihmiset pelkäävät rikollisjärjestöjä ja paikallisia jengejä.
Ruotsin Malmössä paloi viime viikonloppuna ja poliisi sai vastaansa mellakan, joka alkoi Koraanin polttamisesta. Ruotsissa on lukuisia ongelmalähiöitä, joisssa ihmiset pelkäävät rikollisjärjestöjä ja paikallisia jengejä.
Kuva: TT NEWS AGENCY

Mellakointia, tuhopolttoja, ammuskelua, huumekauppaa, katu- ja jengiväkivaltaa, slummiutuneita lähiöitä ja heikentynyttä turvallisuutta. Poliiseja vastaan rynnäköidään kivillä ja palavilla esineillä. Sivulliset saavat surmansa tai loukkaantuvat rikollisjärjestöjen, klaaniperheiden ja etnistyneiden jengien hyökkäyksissä ja välienselvittelyissä.

Nämä ovat otsikoita, joita ei ensimmäisenä yhdistä kansankodistaan ja hyvinvoinnistaan tunnettuun Ruotsiin, joka on vuosikymmeniä ottanut avosylin vastaan maahanmuuttajia ja pakolaisia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut