Kädet kovilla kau­ka­los­sa

Kärppien valmentaja Kari Heikkilä on tuohtunut. "Vahinkoja sattuu, mutta kolme käsivammaa kolmessa peräkkäisessä ei ole sattumaa. Kysymys on jo tahallisuudesta", Heikkilä pauhaa.

Kolhujen koettelemat. Kärppien tshekkipelaajat Petr Ton (vas.) ja Petr Tenkrat tietävät miltä tuntuu, kun vastustaja iskee mailalla käsille. He molemmat toivovat pystyvänsä pelaamaan heti joulutauon jälkeen kiihkeässä ottelussa Bluesia vastaan. He istuvat katsomossa tänään, kun Kärpät kohtaa kotiottelussa Pelicansin.
Kolhujen koettelemat. Kärppien tshekkipelaajat Petr Ton (vas.) ja Petr Tenkrat tietävät miltä tuntuu, kun vastustaja iskee mailalla käsille. He molemmat toivovat pystyvänsä pelaamaan heti joulutauon jälkeen kiihkeässä ottelussa Bluesia vastaan. He istuvat katsomossa tänään, kun Kärpät kohtaa kotiottelussa Pelicansin.
Kuva: Pekka Ala-aho

SM-liiga


Oulu
Kärppien valmentaja Kari Heikkilä on tuohtunut.

"Vahinkoja sattuu, mutta kolme käsivammaa kolmessa peräkkäisessä ei ole sattumaa. Kysymys on jo tahallisuudesta", Heikkilä pauhaa.

"Täytyy sanoa, että ottaa päähän. Kolme pelaajaa on ollut sairastuvalla, mutta lukema voisi aivan yhtä hyvin olla kolmetoista, koska puuta on tullut käsille niin hirveät määrät."

Tällä hetkellä Kärppien molemmat tshekkipelaajat ovat sairaslomalla. Viikko sitten Ässä-pelissä vastustajan mailaniskusta kämmenluunsa murtanut Petr Ton sai sunnuntaina seuraa Petr Tenkratista, jonka oikeaan ranteeseen tuli samassa vaihdossa kaksi kohtalokasta sivallusta.

Murtuman värttinäluuhun aiheutti Bluesin roolipelaaja Marko Tuomainen.

"Se oli tahallinen teko, eikä mikään vahinko", Tenkrat toteaa tyynesti ja kelaa kotonaan Kissankäpälätiellä Blues-Kärpät-ottelun videota.

Samassa vaihdossa tapahtui paljon, mikä oli liikaa ihmisluulle liikaa.

"Tuossa on isku numero yksi...ja tuossa numero kaksi", Tenkrat sanoo ja pysäyttää kuvan: "meillä kummallakaan ei ole koskaan ollut minkäänlaisia sormivammoja."

Petr Ton nyökkäilee vieressä. Kaiken lisäksi Blues teki tilanteesta avausmaalinsa.

"Tunsin heti, että sattui pahasti", Tenkrat muistaa.

Ottelun erotuomarikolmikko ei havainnut Tuomaisen sivalluksia. SM-liigan kurinpitopäällikkö Frank Moberg tuomitsi Tuomaiselle maanantaina jälkikäteen kolmen ottelun pelikiellon.

"Se on liian vähän. Onko se oikeudenmukaista, että loukkaantunut pelaaja voi joutua sivuun moneksi viikoksi, ja syyllinen kärsii vain viikon", Tenkrat pyörittelee päätään.

Tonin vasenta kättä ympäröi kipsi. Kämmenluussa on hiusmurtuma, joka ei vaatinut leikkausta. Hän uskoo pukeutuvansa kärppäunivormuun joulutauon jälkeen ottelussa Bluesia vastaan. Ottelussa, jossa ei jännitteitä varmasti puutu.

"Voin luistella ja polkea pyörää, joten fyysinen kunto ei pääse merkittävästi heikkenemään", Ton huomauttaa.

Tenkratin oikean käden värttinäluussa on jonkinlainen murtuma, mutta tämäkään vamma ei vaadi leikkaushoitoa. Ranteessa on toistaiseksi pelkkä liimaside, koska käsi diagnoosin varmistamiseksi kuvataan vielä perjantaina uudestaan.

"Lääkärit ovat vielä hiukan epävarmoja murtuman yksityiskohdista. Tällä hetkellä haluan uskoa, että pääsen heti joulun jälkeen takaisin peliin mukaan. Mutta ranteen täytyy olla 100-prosenttisessa kunnossa, sillä uusi isku samaan paikkaan voisi venyttää sairasloman useiksi viikoiksi", Tenkrat kertoo.

Se on tässä vaiheessa varmaa, että Tenkratilta jää väliin myös joulun alla Moskovassa pelattava Baltika-turnaus, johon päävalmentaja Slavomir Lener oli hänet jo ehtinyt nimetä.

Seuran toimitusjohtaja Juho Junno kertoo, että Kärpät katselee uusia pelaajia aktiivisesti myös muualta.

"Jos sopiva pelaaja jostain löytyy, olemme valmiita tekemään sopimuksen", Junno valottaa.

Tenkratin telomisen tahallisuuteen Junno ei ota kantaa. Häntä kiinnostaa enemmän tulevaisuus.

"Myös viime kaudella joukkueessa oli paljon loukkaantumisia, mutta joukkue pelasi hyvin pitkät jaksot. Haluan uskoa, että nyt käy samalla tavalla. Nyt jos koskaan Kärpät tarvitsee yleisön tukea ja apua", Junno kommentoi.

Heikkilän mielestä lisääntyneeseen kaukaloväkivaltaan on yksi perustavaa laatua oleva syy.

"Yksi päätuomari ei kerta kaikkiaan ehdi nähdä kaikkea, vaan heti kun silmä välttää, selän takana tapahtuu koiruuksia."

"Voisimmehan mekin käskeä jonkun pelaajistamme telomaan vaikka Jan Calounin (Blues) kymmeneksi viikoksi sairaslomalle, mutta mitä ja ketä se hyödyttäisi. Ei ketään, vaan suuri häviäjä olisi laji itse - ja tietenkin katsojat", Heikkilä näkee.

Hänen mielestään kaukaloon pitää saada joku laki tai toimiva järjestelmä, ettei tilanne karkaa erotuomarien, valmentajien ja pelaajien käsistä hallitsemattomaksi kokonaisuudeksi.

"Mitä jos tästä kaikesta seuraisi varsinainen kostonkierre?" Heikkilä kysyy.

"Viime aikaiset tapahtumat ja tuomiot eivät ainakaan kehitä peliä."

Heikkilällä on varaa puhua niin omasta kuin joukkueen puolesta. Kärpät on runkosarjan puolessa välissä liigan vähiten rangaistu joukkue.

Ilmoita asiavirheestä