Pietarilaiseen rakennus- ja kodintarvikkeita myyvään kauppaketjuun on tehty kaasuisku. Lähes 80 ihmistä joutui myrkytysoireiden vuoksi hoitoon, kertoivat pelastustyöntekijät.
Maksidom-kauppaketjun neljään liikkeeseen oli tuotu ajastimella varustettuja kaasusäiliöitä. Niistä kaksi purkautui, mutta vain yhdessä liikkeessä ihmisiä altistui kaasulle. Löyhkäävä kaasu aiheutti hengitystieoireita ja pahoinvointia kymmenille ihmisille, mutta pelastushenkilökunnan mukaan kenelläkään ei ollut hengenvaaraa.
Suurin osa hoitoa tarvinneista oli kaupan myyjiä ja poliiseja. Asiakkaita loukkaantuneiden joukossa ei ollut, koska kauppa ei ollut vielä ehtinyt aueta.
Alustavien tutkimusten mukaan kaasu oli metyylimerkaptaania, jota lisätään nestekaasuun varoitushajuksi. Suurina annoksina se on myrkyllistä.