JYP jälleen HIFK:ta parempi

Historia ja JYP toistivat taas itseään jääkiekon SM-liigassa, kun jyväskyläläisjoukkue löi perjantaina HIFK:n 3-1.

Helsinki Historia ja JYP toistivat taas itseään jääkiekon SM-liigassa, kun jyväskyläläisjoukkue löi perjantaina HIFK:n 3-1. Voitto oli JYPille helsinkiläisistä jo kauden neljäs ja kuudes perättäinen. Ykköspakkiparinsa Kalle Koskisen sekä Yohann Auvitun kauden avausmaalien turvin JYP kiilasi taulukossa HIFK:n ohi viidenneksi.

- Oli hyvä ja energinen peli. Siinä oli tunnetta ja tapahtumia. Pitää olla tyytyväinen yhtenäisyyteen ja siihen kuinka laitettiin itseä likoon, erikseen Miika Lahtea ja Jonne Virtasta kehaissut JYPin päävalmentaja Jyrki Aho listasi.

Perjantaina vierasjoukkueena pelanneen JYPin voittoresepti oli tuttu sisältäen vauhdikasta luistelua, tiivistä viisikko- ja alivoimapelaamista sekä tehokasta viimeistelyä.

Kauden aiemmissa kohtaamisissa JYP iski jokaisessa viisi maalia ja voitti aina kolmannet erät kooten niissä ylivoimaisuudestaan kertovan yhteismaalieron 10-2. Nyt päätöserä punnerrettiin HIFK:n kirin ansiosta 1-1, mutta kesken sen vieraat iskivät kolmen pelaajan alivoimamiehistöllä sinetin.

- Oli kova ja intensiivinen "playoff-peli". Harmittaa neljällä kolmea vastaan -maali. Huomenna tapellaan uudestaan, ylivoimapeliä on saatava parempaan muottiin, mottosi HIFK:n päävalmentaja Petri Matikainen.

Ilmoita asiavirheestä