Juuse Saros esti HIFK:n aikeet

Hämeenlinnan Pallokerhon maalivahti Juuse Saros, 18, venyi uransa toiseen nollapeliin jääkiekkoliigassa pysäyttämällä 20 kiekkoa, kun HPK kukisti HIFK:n 1-0.

Hämeenlinnan Pallokerhon maalivahti Juuse Saros, 18, venyi uransa toiseen nollapeliin jääkiekkoliigassa pysäyttämällä 20 kiekkoa, kun HPK kukisti HIFK:n 1-0.

HPK:n Pasi Arvonen saavutti uransa ensimmäisen kotivoiton liigassa päävalmentajana.

- Selkeä tasonnosto. Ei näitä kolmea pistettä saa, jos peli ei ole tuon näköistä. Hyvää taistelua ja huikea ottelu. Olen ylpeä joukkueesta, sanoi Arvonen.

HPK:n kultakypärä Juha Kiilholma ratkaisi kotivoiton ylivoimalla. Tuomas Vänttinen järkeili voittomaalin esityön.

Koko syksyn tehottoman ylivoiman kanssa edennyt HPK sai lisäpotkua kauden seitsemännestä yv-maalista.

- Nähtiin hyvä esimerkki urheilusta. Tuloksesta riippumatta homma jatkuu, sanoi HIFK:n valmentaja Raimo Summanen.

HIFK rökitti HPK:n 6-0 perjantaina.

- HPK oli nyt hyvä ja kamppaili sielulla. Kaikki jätti kaikkensa jäälle, Summanen arvioi.

HIFK:n ykkösylivoima pyöritti hyvin, mutta laukausten laatu oli huono.

HIFK:n maalivahti Ville Husso torjui perjantaina uransa ensimmäisen nollapelin ja jatkoi hyviä otteita lauantaina. Brad Thiessen näyttää jääneen sivuraiteelle maalivahtikuviossa.

Ilmoita asiavirheestä