Yhdistettyjen kuljetusten rahdit ovat lisääntyneet kuluvana vuonna Oulussa lähes kolmanneksella. Edessä on 20 lisävaunun hankinta, kertoo johtaja Ilkka Seppänen VR Cargolta.
Oritkarin rekkaterminaali valmistui viime vuonna poistaen ilmeisen pullonkaulan. Kuljetukset ovat muuten tasaisten vuosien jälkeen lisääntyneet nyt peräti 30 prosentilla. Oulun kaupunki, Ratahallintokeskus sekä VR investoivat terminaaliin yhteensä seitsemän miljoonaa.
"Investoinnit ja kehitystyö eivät ole menneet hukkaan", Ilkka Seppänen iloitsee ja viittaa myös aikataulurakenteen muutosten tulleen asiakkaita vastaan.
VR Osakeyhtiön hallitus on juuri päättänyt lisäinvestoinneista vaunukalustoon. "Volyymi kasvaa 20 vaunulla päivässä", Seppänen kaavailee yhtä junavuoroa lisää päivittäin. Uudet vaunut valmistetaan omalla vaunupajalla Pieksämäellä siten, että ensimmäiset saataneen käyttöön ehkä kesällä.
Oulun reitti on VR Cargon ylivoimaisesti tärkein ja merkittävin yhteys Suomessa, Seppänen vahvistaa. Tällä hetkellä rekkoja tai trailereita ajetaan Oulun kautta kolme junallista päivässä lähinnä Helsingin tai uuden avauksen Tampereen suuntaan.