Ju­han­nus­lii­ken­ne rau­hal­lis­ta Oulun seu­dul­la

Juhannuksen menoliikenne on vilkkaimmillaan tänään torstaina. Oulun seudulla ei juhannusruuhkia ole iltapäivän aikana juuri ollut.

-
Kuva: Jarmo Kontiainen

Juhannuksen menoliikenne on vilkkaimmillaan tänään torstaina. Poliisi kertoo, että Oulun seudulla liikenne on sujunut rauhallisesti, lähes normaalin viikonloppuliikenteen mukaisesti.

Ruuhkia ei ole juurikaan syntynyt. Ajokeli on kostea ja poliisi kehottaa varovaisuuteen erityisesti silloin, jos autossa on kuluneet renkaat tai tie on urautunut.

Kiimingissä oleva siltatyömaa saattaa hidastaa liikennettä Oulusta Kuusamoon päin.

Liikennevirasto arvioi, että jos ruuhkia syntyy, ruuhkatunnit jatkuvat iltayhdeksään.

Kalajoelle odotetaan usean kilometrin autojonoja perjantai-iltapäiväksi, kun liikenne ruuhkautuu hiekkasärkkien kohdalla.

Juhannuksen menoliikenne rauhoittuu koko maassa iltaan mennessä, kerrotaan Liikennevirastosta. Liikenne on toistaiseksi sujunut melko rauhallisesti, ja vakavilta onnettomuuksilta on vältytty.

Päivän pahimmat ruuhkat kasautuivat Lahden seudulle. Myös huomenna aamupäivällä tiet todennäköisesti ruuhkautuvat.

Paluuliikenne on vilkkaimmillaan sunnuntaina iltapäivästä.

Kaleva.fi seuraa juhannusliikenteen sujuvuutta koko torstain ajan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä