Ju­go­sla­vian armeija palaa Kosovon rajalle

Jugoslavian armeijan sotilaat palaavat Kosovon rajalle ensimmäisen kerran sitten vuoden 1999, kertoi Serbian varapääministeri Nebojsa Covic keskiviikkona.

Jugoslavian armeijan sotilaat palaavat Kosovon rajalle ensimmäisen kerran sitten vuoden 1999, kertoi Serbian varapääministeri Nebojsa Covic keskiviikkona.

Covicin mukaan Serbian ja Kosovon väliin perustetun puskurivyöhykkeen lakkauttamisesta sovittiin serbien ja Nato-johtoisten Kfor-joukkojen tapaamisessa. Sopimus on määrä allekirjoittaa perjantaina.

- Sopimuksen tärkein sisältö on se, että armeijamme voi liikkua aivan Kosovon rajalle saakka ilman rajoituksia, Covic sanoi B92-radiolle.

Kfor-lähteet eivät keskiviikkona vahvistaneet tietoa.

Serbian ja Kosovon maakunnan välinen puskurivyöhyke perustettiin kesällä 1999 sen jälkeen kun Nato oli pakottanut ilmaiskuillaan serbijoukot vetäytymään Kosovosta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä