Viime joulun aherruksen jälkeen postitontut saivat maanantaina uudet työasut. Napapiirillä sijaitsevan Joulupukin pääpostin ahertajat vaihtoivat suomalaista vaatedesigniä edustavat trikoopaidat pellavaiseen asukokonaisuuteen. Kirkkaan punainen kuosi vaihtui perinteisempään jouluisten postikorttien punaiseen.
Pääpostin tontuilla riittää kiirettä, sillä he vastaanottivat viime vuonna 700 000 joulupukille osoitettua kirjettä ympäri maailmaa. Polina-tonttu iloitseekin, että uusien työvaatteiden ansiosta urakka ei ole enää niin hikinen.
"Sisätilat ovat kuumat kesällä ja talvella, joten hengittävä pellava on mukavan viileä. Ei ole ollut kuuma kertaakaan."
Pääpostin markkinoinnin päätonttu, myyntipäällikkö Taina Ollila odottaa tiedon työasusta kiirivän matkailijoiden myötä maailmalle. Tuoreet pukineet ovat Lapin yliopiston koulutusohjelman tulosta. Sen avulla napapiirin yritysten vetovoimaa yritetään parantaa ulkoasua kohentamalla. Koulutusohjelman perusta on ideassa, että matkailijan mielikuvien vahvistaminen on parasta myynninedistämistä. Tällöin tonttujen on parasta olla tonttumaisissa vaatteissa.
Luonnonmateriaalia ja perinteitä
Tonttujen työasut syntyivät yhteistyössä Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan kanssa. Asujen suunnittelu ja toteutus ovat vaatetusalan opiskelijoiden Päivi Rautajoen ja Tiina Härkösen käsialaa.
"Tutkimme postikorteista ja merkeistä sekä joulupukille kirjoitetuista kirjeistä, minkä henkisiä asusteiden tulisi olla. Malli löytyi 1900-luvun alkupuolen joulukorteista."
Tuloksena oli punamullan sävyiset paidat ja polvihousut, jotka juontuvat ajalta, jolloin joulukortteihin ei yksinkertaisesti saanut kirkkaita sävyjä. Tonttujen vaalea raidallinen hame ja leimasinkuvioitu essu ovat niinikään puolipellavaa.
"Leimasinkuvioidussa essussa ei niin haittaa, jos postin kiireessä lipsahtaa mustetta vaatteillekin."