Joulun menoliikenne on jatkunut tasaisen rauhaisana aina alkuiltaan asti. Eniten menijöitä pääteillä oli iltapäivän tunteina, mutta ruuhkia ei muodostunut missään. Sen sijaan kova tuuli, lumen kinostuminen ja liukkaat tienpinnat aiheuttivat pientä jonoutumista lähinnä keskisessä ja itäisessä Suomessa.
Joulun menoliikenteessä on tähän mennessä kuollut kolme ihmistä. Linja-auton matkustaja kuoli lauantaina bussin suistuttua ojaan Aurassa Varsinais-Suomessa ja auton kuljettaja Forssassa menetettyään autonsa hallinnan. Perjantaina Ristiinassa sai surmansa tietä ylittämässä ollut jalankulkija.
Tiehallinto ennakoi ennen viikonloppua, että joulun menoliikenteen vilkkaimmat päivät ovat perjantai ja tuleva maanantai.
Lue lisää Kaleva.plussasta: