Multimedia- eli mms-viestien suosion jarruna ollut operaattoririippuvuus on poistumassa. Nyt viestit kulkevat Soneran ja dna:n sekä Telian ja dna:n välillä.
Nyt siis esimerkiksi Soneran liittymäasiakkaiden mms-viestien tavoitettavissa ovat sekä Rdiolinjan että dna:n asiakkaat. Soneran ja dna:n uusi välityssopimus astui voimaan heti.
Palvelun laajeneminen ei vaikuta Soneran voimassa olevaan multimediaviestipalvelun hinnoitteluun eli viesti maksaa 0,59 euroa, joka on tosin Suomen korkein mms-hinta. Vastaanottajalle viesti on maksuton, mutta vaatii multimediakännykän ja gprs-yhteyden. Mikäli Soneran asiakkaalla ei ole mms-kännykkää, voi hän lukea viestin Soneran internetpalvelusta. Multimediaviestin voi myös lähettää suoraan vastaanottajan sähköpostiosoitteeseen.
Ulkomailla Soneran asiakas voi lähettää ja vastaanottaa multimediaviestejä niiden operaattoreiden verkoissa, joiden kanssa Soneralla on gprs-yhteisliikennesopimus: tällä hetkellä 35 operaattoria 25 maassa.
Myös Telian ja dna:n välille mms-sopimus
Telian asiakkaat voivat tästä päivästä alkaen lähettää multimediaviestejä myös dna:n liittymiin ja päinvastoin.
Telian asiakkaille multimediaviestit maksavat 0,49 euroa. Tällä hetkellä operaattorilla on kuitenkin aloitustarjous: viestit ovat ilmaisia maaliskuun loppuun saakka.