Valtakunnallisen joukkoliikenteen matkakortin toimittajaksi on valittu Tieto Finland. Sopimuksen Tiedon kanssa teki palvelua toteuttamaan perustettu 22 kaupungin ja valtion yhteisesti omistama osakeyhtiö.
Matkakortti tulee aluksi käyttöön paikallisliikenteen busseissa ensi vuoden lopulla pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Myöhemmin mukaan halutaan myös kaukobussit sekä juna- ja lentoliikenne.
Helsingin seudun liikenne ei lähde järjestelmään mukaan ainakaan alkuvaiheessa. Helsingin seudulla on käynnissä oma laaja lippujärjestelmän uudistus, joka valmistuu vuoden 2015 loppuun mennessä.
– Yhtenäinen matkakorttijärjestelmä helpottaa matkantekoa, matkalippujen hankintaa ja mahdollistaa uusien valtakunnallisten palvelujen syntymisen, tiivistää projektipäällikkö Helge Finnberg Liikennevirastosta.