Valtion ensi vuodelle suunnittelemilla joukkoliikenteen määrärahavähennyksillä voisi olla kohtalokkaita vaikutuksia varsinkin Pohjois- ja Itä-Suomen bussiliikenteelle.
Näillä alueilla linja-autovuorot ovat suurimmaksi osaksi ostopalveluiden varassa, joten yhteiskunnan kustantamat kyyditykset uhkaavat hävitä syrjäisimpien seutujen teiltä kokonaan. Ostoliikenteestä päättävät lääninhallitukset ovat varpaillaan.
Valtiovarainministeriö on vuotta 2003 koskevien kehysneuvotteluiden perusteella aikeissa nipistää ensi vuoden joukkoliikennemäärärahoista viisi miljoonaa euroa. Alun perin liikenne- ja viestintäministeriö haki ensi vuodelle 7-8 miljoonan euron lisäyksiä.
Koko Lappi kärsisi
Ylitarkastaja Raimo Rajamäki Lapin lääninhallituksesta toteaa, että koko lääni kärsisi leikkauksista. Suurin menettäjä olisi synkkien työttömyys- ja muuttotappiolukujen Itä-Lappi.
"Säästöihin ei ole varaa. Jos tukia vähennetään, koulukyydityksiä siirretään kuntien hoidettavaksi. Työmatkaliikenteen hankaloituessa työntekijöitä joutuu muuttamaan asuntoihin työpaikkojen vierelle", Rajamäki sanoo.
Juustohöyläsäästöihin ei Rajamäen mukaan olisi varaa, sillä joillain alueilla ei ole pientäkään supistusvaraa. Lääninhallituksille tänä vuonna myönnetyistä 36 miljoonan euron joukkoliikennerahoista vain seitsemän prosenttia kohdistuu Lappiin.
Heikki Kääriäinen muistuttaa, että haja-asutusalueiden asukkaat tarvitsevat busseja myös sairaalakäynteihin. Lapissa välimatkoja ei taiteta hujauksessa: esimerkiksi Inarista on Rovaniemelle Lapin keskussairaalaan yli 300 kilometriä.
Kääriäisen mukaan kehitys pönkittää henkilöautoilun asemaa entisestään. "Maassa on edelleen 2,5 miljoonaa ajokortitonta ihmistä", hän muistuttaa.
Alueellista epätasa-arvoa
Linja-autoliiton toimitusjohtajan Heikki Kääriäisen mielestä tilanne on huolestuttava. "Jo nyt joukkoliikenteellä on 5-6 miljoonan euron vajaus. Säästöjen jälkeen summa kasvaisi jopa 11 miljoonaan", hän arvioi.
Kääriäisen mukaan vähennykset aiheuttaisivat alueellista epätasa-arvoa ja nostaisivat kustannuksia Kelan korvaamissa kuljetuksissa.
"Kyllä tässä peruspalvelut ovat uhattuina. Esimerkiksi Lapissa on valmis infrastruktuuri, ja pitkillä etäisyyksillä sen merkitys kasvaa", Kääriäinen sanoo.
Lähes kaikki Lapin ostosopimukset päättyvät tämän vuoden lopussa. Ensi vuoden liikennöintiä koskevat päätökset on tehtävä tänä kesänä, joten asetelma neuvotteluille on tukala. Kääriäisen mukaan Linja-autoliitto yrittää loppuun saakka pitää kiinni tavoitteestaan eli joukkoliikennerahojen lisäämisestä.
Kemijärveläinen bussiyrittäjä odottaa epävarmaa tulevaisuutta.