Jos Yhdysvallat ei taivu kansainvälisestä rikostuomioistuimesta ICC:stä syntyneessä kiistassa, Suomen rauhanturvaajien on vetäydyttävä Bosniasta, ulkoministeriön Länsi-Balkanin osaston johtaja Juhani Väänänen kertoi keskiviikkona.
Tämä johtuu siitä, että Suomen lakien mukaan rauhanturvaajia voidaan lähettää vain operaatioihin, joilla on joko YK:n tai Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin mandaatti.
Yhdysvallat on uhannut käyttää veto-oikeuttaan YK:n Bosnia-operaation jatkon estämiseksi, mikäli sen kansalaiset eivät saa koskemattomuutta ICC:n edessä.
Väänäsen mukaan sotilasliitto Naton johtamat rauhanturvajoukot voivat kuitenkin pysyä maassa, sillä Daytonin rauhansopimus riittää valtuutukseksi, eikä YK:n turvallisuusneuvoston päätös ole välttämätön.