Kempeleläisestä Polar Electrosta irtisanoutunut Jorma Kallio vastasi tiistaina omaan henkilökohtaiseen matkapuhelimeensa, Polar Electron toimitusjohtajan työkännykkä oli jo maanantaina poistettu käytöstä toistaiseksi.
Vaikka Kallio vastasi puhelimeen, kieltäytyi hän kommentoimasta sanallakaan irtisanoutumisen syitä, omia tulevaisuuden suunnitelmiaan tai Polar Electrossa vallitsevaa tilannetta.
"Olemme sopineet, että se on näin. En voi kommentoida enkä halua kommentoida", Kallio puolustaa puhelimessa moneen otteeseen erittäin niukkaa tiedottamislinjaa ja sitä, että hän pidättäytyy sanomasta yhtään mitään irtisanoutumisestaan.
Kallion mukaan hän ei suostu myöskään paljastamaan yhtään mitään omista tulevaisuudensuunnitelmistaan - ainakaan vielä.
"Sitten kun aika on sopiva, niin puhutaan. Joskus voin kertoa asioista, jotka koskevat minua, mutta yhtiön ja minun välisiä asioita en kommentoi. Me joskus vielä palaamme asiaan ja ajatellaan ehkä vapaamman tiedotuksen merkeissä asioita, mutta muissa asioissa."
Kalliolta ei irtoa myöskään minkäänlaista arviota siitä, millaisia Kallion vuodet Polarissa ovat olleet. Kallio aloitti yhtiön toimitusjohtajana huhtikuussa 2001, mutta hän oli toiminut jo sitä ennen Polarin hallituksessa vuodesta 1988.
Kallion toimitusjohtajavuosina Polar Electro on julkistanut lukuisia uusia tuotteita, lisännyt liikevaihtoaan, aloittanut yhteistyön muun muassa Nokian ja Adidaksen kanssa ja avannut tehtaan Kiinaan.
Onko oikein, että tämän kaiken jälkeen vallitsee syvä hiljaisuus?
"Näin on nyt tänään, ja tällä hetkellä se on hyvä niin", Kallio kuittaa.
Kasvua tullut, mutta
odotettua hitaammin
Kun Jorma Kallio tuli sykemittarivalmistajan Polar Electron toimitusjohtajaksi yhtiöllä oli 800 työntekijää ja yhtiö tavoitteli miljardin markan liikevaihtoa. Pontta miljarditavoitteelle asetti se, että yhtiön liikevaihto oli kasvanut edellisvuonna eli vuonna 2000 viidenneksellä.
Miljardin markan rajalle yhtiö pääsi vasta vuonna 2004, jolloin Polarin liikevaihto nousi 161,8 miljoonaan euroon eli 958 miljoonaan markkaan parin edellisvuoden 140 miljoonan euron tasosta.
Liikevaihtoa nopeammin yhtiö on kasvattanut henkilöstömääräänsä muun muassa perustamalla tehtaan Kiinaan. Yhtiön palkkalistoilla on tällä hetkellä maailmanlaajuisesti noin 1 600 henkilöä eli väkimäärä kaksinkertaistui Kallion toimitusjohtajakaudella.