Meksikon jalkapallomaajoukkueen entinen maalivahti Jorge Campos on ilmoittanut peliuransa päättyneen. Campos, 37, ryhtyy Ricardo Lavolpen apuvalmentajaksi maajoukkueessa.
Innokkaana hyökkääjänäkin tunnettu Campos pelasi viimeisen maaottelunsa marraskuussa Islantia vastaan. Hän edusti Meksikoa mm. 1994 ja 1998 MM-turnauksissa.
- Olen kokenut kaiken, mitä jalkapalloilija voi toivoa. Tämä on poikkeuksellinen mahdollisuus, olen aina haaveillut valmentamisesta, Campos sanoo.
Acapulcossa syntyneen Camposin edustamiin seuroihin lukeutuvat meksikolaiset UNAM, Atlante, UNL ja Cruz Azul sekä Los Angeles Galaxy ja Chicago Fire Yhdysvalloissa. Viimeksi Campos edusti meksikolaisseura Pueblaa, mutta pelasi vain muutaman ottelun.