Jo­ki­laak­so­jen kou­lu­tus­kun­ta­yh­ty­mä ir­ti­sa­noo 70 hen­ki­löä

Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä irtisanoo 70 henkilöä, joista 36 henkilöä on tukipalveluista ja 34 henkilöä opetustehtävistä.

Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä on saanut yt-neuvottelunsa päätökseen.

Koulutuskuntayhtymä irtisanoo 70 henkilöä, joista 36 henkilöä on tukipalveluista ja 34 henkilöä opetustehtävistä.

Lisäksi irtisanotaan tukihenkilöstöstä kaksi henkilöä ja opetushenkilöstöstä ja kouluttajista 16 henkilöä. Heille tarjotaan osa-aikaisia työsuhteita tai tuntiopettajan tehtäviä tai aikuiskoulutuksen kokoaikaisille kouluttajille työsuhteen osa-aikaistamista.

Sopeuttamistoimet kohdistuvat yhteensä 92 henkilöön, kun otetaan huomioon kaikki toimenpiteet, kuten erilaiset palvelussuhteiden muutokset ja siirtymiset eri toimipisteisiin.

Yt-neuvotteluiden perusteina olivat hallitusohjelman mukaiset valtakunnalliset 190 miljoonan euron ammatilliseen koulutukseen kohdistuvat rahoitusleikkaukset vuosina 2017–2019.

Näistä on arvioitu kohdistuvan Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymän toimintaan noin 4–5 miljoonaa euroa.

Sopeuttamiset toteutetaan vuoden 2017 aikana.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen