Jo­ke­rien pu­ku­ko­pis­sa huo­jen­tu­nut tun­nel­ma

Jokerien jääkiekkomiehistö oli valmentajaansa Raimo Summasta myöten selvästi huojentuneen rento voitokkaan puolivälierän jälkeen.

Jokerien jääkiekkomiehistö oli valmentajaansa Raimo Summasta myöten selvästi huojentuneen rento voitokkaan puolivälierän jälkeen.

Kopissa ei sentään riemuittu Kärppien kaaduttua 6–2, mutta pelaajat olivat selvästi vapautuneita.

"Nyt he nauttivat selvästi pelaamisesta", valmentaja Summanen linjasi ja osoitti etenkin ns. nelosketjun ja mm. Tomek Valtosen onnistumista.

Jokerien juonikas tshekkihyökkääjä Pavel Rosa myönsi, että avauserässä oli omat vaikeudetkin. Kärppien kaksi pikamaalia yllättivät ja koettelivatkin isäntiä.

"Me aloitimme paremmin, mutta Kärpät tuli sitten vahvasti ja vielä yllättäen", Rosa kuvasi. "Päätimme erätauolla, että jatkamme samoin kuin aloitimmekin ottelun", Rosa kuvasi.

Kärpät ei pystynyt vastaamaan Jokerien uuteen rynnäkköön. Sen myönsi myös Kärppien valmentaja Kari Heikkilä.

"Lasse Pirjetän ja Brett Lieversin kentät pelasivat selvästi alle parhaan tasonsa", Heikkilä tiivisti.

Kärppien valmentaja myönsi myös sen harmitellen, että yli puolta joukkuetta koetellut vatsatauti näkyi edelleen ryhmän otteissa. Oululaiset eivät pystyneet vastaamaan isäntien vauhtiin. "Meillä on selvästi vielä parannettavaa", Heikkilä pohti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä