Jääkiekon SM-liigaottelu Jokerit-HIFK oli perjantaina loppuunmyyty. Pääkaupunkilaisjoukkueiden taistelua seurasi Helsingin Areenalla 13 665 katsojaa. Lukema on suurin tämän kauden liigassa.
"Viime kaudella meillä oli käytännössä kolme loppuunmyytyä ottelua. Yksi runkosarjassa HIFK:ta vastaan ja kaksi loppuottelusarjassa Tapparaa vastaan", Jokerien toimitusjohtaja Matti Virmanen myhäili tyytyväinen virne kasvoillaan.
Jokerit on hallinnut SM-liigan yleisötilastoja pitkän tovin ja tietenkin tienannut katsojamäärillä muita seuroja paremmin jo vuosia. Helsingin Areena valmistui kevään 1997 MM-kisoihin. Ensimmäisen kerran Jokerit saavutti Areenan lehterit täpötäyteen 23. syyskuuta 1997, jolloin HIFK:n 0-3-tappion näki 13 665 katsojaa.
"Olemme olleet ykkönen yleisömäärissä kaudesta 1997-98 lähtien. Edellisessä kotihallissamme Nordenskiöldin kadulla kävi myös väkeä sankoin joukoin, mutta TPS oli edellä ison areenansa ansiosta", Virmanen kuvasi.
Tämän kauden näkymät ovat Jokerien toimitusjohtajan mukaan lupaavat.
"Meillä oli ennen tätä HIFK-ottelua muutama ennakolta vähemmän kiinnostava vastustaja. Olemme taas edellä yleisöbudjetissamme ja ensi viikolla meillä on kolme kotiottelua vierailijoina JYP, TPS ja Blues", Virmanen selvitti.