Washington Yhdysvaltain presidentti George W. Bush nimitti maanantaina John Snow'n Yhdysvaltain uudeksi valtiovarainministeriksi. Yritysmaailmasta siirtynyt Snow tulee hallitukseen Paul O'Neillin työn jatkajaksi.
John Snow'n valinta hallitukseen oli odotettu, ja hänen tiedettiin jo ennalta hyväksyvän tarjouksen. 63-vuotias Snow on ekonomisti ja juristi ja hän on johtanut vuodesta 1991 lähtien Yhdysvaltain suurimpiin kuuluvaa rautatieyhtiötä CSX:ää.
Hänellä on hallituskokemusta jo Gerald Fordin ajalta. Tuolloin hän toimi apulaisliikenneministerinä.
"John Snow on erinomainen yritysjohtaja, talouspolitiikan asiantuntija, akateemikko ja virkamies", Bush sanoi ilmoittaessaan nimityksestä.
"Hänestä tulee tärkeä neuvonantaja talouskysymyksissä ja avainhenkilö, joka toteuttaa hallitukseni ohjelmaa talouskasvusta, uusista työpaikoista ja kansainvälisen kaupan laajentamisesta ja lisäämisestä", presidnetti Bush selvitti.
Bush erotti viime perjantaina Paul O'Neillin ja taloudellisen neuvonantajansa Lawrence B. Lindseyn. Lindseyn seuraajaksi on tulossa investointiyhtiö Goldman Sachsin johtaja Stephen Friedman.
Paul O'Neillin suurimpana puutteena pidettiin sitä, ettei hän onnistunut saamaan lainsäätäjiä myötämielisiksi Bushin hallinnon laatimalle talouden elvytyspaketille.