Jippiin lii­ke­vaih­to ja tappiot kas­voi­vat

Saksan verkkotoimituksen ongelmien vuoksi Jippii-konsernin tilikauden tappio oli alkuvuonna 4,2 miljoonaa euroa ja liiketappio 4,7 miljoonaa euroa.

Saksan verkkotoimituksen ongelmien vuoksi Jippii-konsernin tilikauden tappio oli alkuvuonna 4,2 miljoonaa euroa ja liiketappio 4,7 miljoonaa euroa. Liikevoitto oli vuotta aiemmin 227 000 euroa. Mobiiliportaali ja operaattori Jippii Groupin liikevaihto kasvoi tammi-kesäkuussa edellisvuodesta 263 prosenttia 48,5 miljoonaan euroon eli 290 miljoonaan markkaan.

Konsernin koko vuoden tuloksen arvioidaan myös jäävän negatiiviseksi, vaikka liikevaihtoennuste pidetäänkin aiemmin ilmoitetussa 118 miljoonassa eurossa. Ensi vuoden liikevaihtoarvio on 285 miljoonaa euroa, josta on tarkoitus tehdä tulosta 25 miljoonaa euroa.

Konserni pyrkii jatkossa karsimaan päällekkäisiä asiakashallinta-, laskutus- ja verkkojärjestelmiä sekä niihin liittyvää henkilöstöä. Kesäkuussa aloitetuilla organisoinneilla ja YT-neuvotteluilla purettiin näitä päällekkäisiä toimintoja. Jippiin mukaan syksyllä jatkuvilla uudelleenorganisoinneilla saavutetaan yhteensä noin 5 miljoonan markan kustannussäästöt kuukausitasolla.

Saksasta 30 mmk tappiot

Saksan Jippiin tappio oli alkuvuonna runkoverkon myöhästymisestä johtuen 5 miljoonaa euroa eli lähes 30 miljoonaa markkaa. Tappio oli seurausta Gigabellin aikaisen runkoverkon suurista kuluista sekä saamatta jääneestä myynnistä.

Saksassa ei siis saavutettu odotettuja kustannussäästöjä, mutta jatkossa säästöjä on tarkoitus saada muun muassa henkilöstöä vähentämällä. Saksan toimintojen odotetaan nousevan kannattaviksi vuoden loppuun mennessä.

Jippiin Espanjan, Iso-Britannian ja Sveitsin liiketoiminnot olivat katsauskaudella kannattavia ja kannattavuuden odotetaan yhä paranevan loppuvuoden kuluessa.

Skandinavian toiminnot olivat myös tappiollisia, johtuen Norjan gsm-operaattoritoiminnan käynnistämiskuluista. Tappiollista toiminta oli myös Tshekissä, Baltian maissa ja Venäjällä, mutta niiden uskotaan kääntyvän kannattavaksi vuoden loppuun mennessä.

Jippii Club -mobiiliportaalin liikevaihto oli tammi-kesäkuussa 6,6 miljoonaa euroa, missä oli kasvua 175 prosenttia viime vuoden vastaavaan aikaan. Nyt jo kannattavan toiminnan, liiketulos 0,3 miljoonaa euroa, Jippii uskoo kasvavan voimakkaasti loppuvuonna.

Mobiiliportaalin liikevaihdosta 90 prosenttia tuli Suomen ulkopuolelta. Tammi-kesäkuussa mobiilipalveluita osti eri maissa yhteensä 1,5 miljoonaa eri henkilöä.

Jippii-paikallispuheluita syyskuussa

Konsernin ensimmäisen vuosineljänneksen liikevaihdosta 60,8 prosenttia tuli Suomesta. Jippillä oli kesäkuun lopussa Suomessa 47 865 gsm-liittymää, kun uusia gsm-asiakkaita kertyi alkuvuonna 7 913. Jippii säilytti katsauskaudella asemansa Suomen toiseksi suurimpana internet-operaattorina 230 000 asiakkaallaan.

Jippii valmistautuu myös paikallispuhelukilpailuun, kun markkinat vapautuvat syyskuun alussa. Jippiin 90111-tunnuksella varustetut paikallispuhelupalvelut tullaan liittämään osaksi Jippiin monitasoliittymää. Jippiillä oli katsauskaudella noin viiden prosentin markkinaosuus ulkomaanpuheluissa, minkä yritys uskoo kasvavan muutamalla prosentilla vuoden loppuun mennessä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä