Useita ihmisiä on saanut surmansa ja kymmeniä on loukkaantunut räjähdyksessä Jerusalemin keskustassa sijaitsevassa ravintolassa. Armeijan radion mukaan kuolleita on ainakin kahdeksantoista ja loukkaantuneita yli seitsemänkymmentä. Poliisin edustajan mukaan kyseessä oli palestiinalaisen tekemä itsemurhaisku.
Räjähdys sattui kiireiseen lounasaikaan Jaffa-ostoskadulla sijaitsevassa pizzeriassa Jerusalemin keskustan länsiosassa. Poliisin mukaan pommi oli täytetty nauloilla.
Silminnäkijöiden mukaan jalkakäytävä oli täynnä lasinsiruja ja kymmeniä ambulansseja saapui tapahtumapaikalle sireenit ulvoen. Ravintolan etuosa sortui räjähdyksessä.
Ääri-islamilainen Jihad-järjestö on ilmoittanut olleensa iskun takana.
Toinen ääri-islamilaisten järjestö Hamas varoitti iskun jälkeen, että israelilaiset voivat jatkossa odottaa vastaavanlaisia hyökkäyksiä.