Virta saanut maalihanansa auki
DALLAS Kaksi maalia iskenyt Jere Lehtinen valittiin ottelun parhaaksi pelaajaksi jääkiekon NHL-liigan perjantain kierroksella. Nilkkavammaa kahdeksan ottelua kuntouttanut Lehtinen iski paluuottelussaan joukkueensa 10- ja 30-osumat, kun Dallas kukisti hallitsevan NHL-mestarin Coloradon 31.
Aina vähän arveluttaa, kun palaa kentälle pitkän tauon jälkeen, mutta nilkka tuntui hyvältä koko ajan. Oikeastaan jouduin jarruttelemaan, kun virtaa oli kertynyt niin paljon, Lehtinen kertaili tuntemuksiaan.
Seitsemättä kauttaan NHL-jäillä kiekkoilevalle Lehtiselle, 28, nilkkavammat ovat tulleet tutuksi. Vuodet ovat opettaneet parantamaan ne kunnolla ennen kaukaloon paluuta.Oli järkevämpää levätä kuin palata liian aikaisin ja loukkaantua uudestaan, vaikka puudutti seurata pelejä televisiosta, Lehtinen muistutti.
Pudotuspelipaikasta tiukasti kamppailevalle Dallasille Lehtisen kuntoutuminen on tärkeää.
Lähes kaikki matsit pitäisi voittaa. Lisäksi voi vain toivoa, että joku kilpailijoista kompastuu, Lehtinen kuvaili Dallasin ahdinkoa.Dallasilla on runkosarjasta jäljellä viisi ottelua. Joukkue kohtaa vielä Anaheimin, Los Angelesin, Minnesota, Chicagon ja Coloradon.
Hyvässä vireessä oli perjantain kierroksella myös uransa kuudennen NHL-ottelun pelannut Minnesotan Tony Virta. Hän kasvatti pistetiliään jo toisessa peräkkäisessä ottelussa maalilla ja syöttöpisteellä, kun Wild hävisi Vancouverille Brendan Morrisonin jatkoaikamaalilla 45.
Virta iski joukkueensa 20-maalin ja syötti Antti Laaksosen kanssa Aaron Gaveyn 33-maalin. Myös Laaksonen pääsi maalin makuun iskettyään Minnesotan 34-osuman.
Wildin suomalaiskaksikon kausi NHL-liigassa päättyy runkosarjaan. Laaksonen ei näillä näkymin ole tulossa mukaan Ruotsin MM-joukkueeseen kahdesta syystä: päävalmentaja Hannu Aravirta ei ole ollut häneen yhteydessä, eikä Laaksonen halua lähteä ennen kuin jatkosopimus Wildin kanssa on taskussa. Sellaista ei liene tarjolla ennen MM-kisoja.
Virta haluaisi pelata MM-kaukalossa, mutta kausi saattaa jatkua AHL-liigan Houstonissa, josta hänet nostettiin Wildin riveihin.
En tiedä tarkkaan sääntöjä, mutta käsittääkseni he voivat lähettää minut Houstoniin, Virta sanoi.
Pelaajan mukaan Aravirta soitti hänelle perjantaina, mutta ei saanut Virtaa kiinni. Vaimo vastasi. En tiedä mistä on kyse, mutta kai hän soitti kyselläkseen kiinnostaako tulla MM-kisoihin, Virta veikkasi.
Jos vaihtoehtoina ovat MM-kisat tai AHL-liigan Houston, Virran ei tarvitse miettiä kumpi kiinnostaa enemmän. MM-kisat tarjoaisivat näyttömahdollisuuden myös muita NHL-seuroja ajatellen, jos Wild ei jostain syystä olisi halukas tekemään sopimusta ensi kaudeksi.
Wildin on päätettävä 45 päivää runkosarjan päättymisen jälkeen, käyttävätkö he seuran option vai ei. Toivottavasti pääsen MM-kisoihin antamaan näyttöjä muille NHL-seuroille, jos he sanovat ei, Virta mietti.
Wildin riveissä lienee viime aikoina mietitty, miksei kahdessa peräkkäisessä ottelussaan 1+1-tehot pelannutta Virtaa nostettu NHL-liigaan aikaisemmin.
Jokiselle syöttöpiste
Kierroksen muissa ottelussa Buffalo kukisti Florida 31. Olli Jokinen sai syöttöpisteen joukkueensa ainoan maalin tehneen Kristian Huseliuksen ylivoimaosumasta. Washington ja Ottawa nyhjäsivät maalittoman pistejaon,
Atlantassa New Jersey kukisti kotijoukkueen 31 ja Anaheimissa Edmonton juhli 20-voittoa. St. Louis puolestaan rökitti Chicagon kotonaan selvästi 51. (STT)