Kaksi amerikkalaista kauppalaivaa toi sunnuntaina ruokaa Kuubaan. Konttilaivat Express ja Ikan Mazatlan toivat Havannaan 24 000 tonnia viljaa ja noin 500 tonnia jäädytettyä kananlihaa.
Kyseessä oli ensimmäinen suora kaupallinen elintarviketoimitus Yhdysvalloista sen jälkeen kun Yhdysvallat julisti kommunistisen Kuuban kauppasaartoon lähes 40 vuotta sitten.
Yhdysvaltain kongressi lievensi kauppasaartoa lokakuussa 2000 ja salli elintarvikkeiden viennin humanitäärisistä syistä. Kuuban hallitus vaatii kuitenkin edelleen kauppasaarron täydellistä purkamista ja kieltäytyi aluksi ottamasta vastaan kaupallisia ruokalähetyksiä Yhdysvalloista.
Mieli muuttui kuitenkin hirmumyrsky Michellen aiheutettua viime kuussa suuria tuhoja Kuubassa.
Yhdysvaltain maataloustuottajat toivovat nyt alkaneista kaupallisista toimituksista uusia markkinoita Yhdysvaltain viennille. Kuuba joutuu vuosittain tuomaan ulkoa puolet tarvitsemistaan elintarvikkeista.