Jät­ti­mäi­nen Ba­rents-kes­kus tuo Haa­pa­ran­nan kiinni Tor­nioon

Jättikeskus nousee Ruotsin ja Suomen rajan päälle, kaksoiskaupunki Torniossa alkaa olla totta.

Ikean ja Rajalla-kauppakeskuksen väliin nouseva Barents-keskus tuplaa liiketilojen pinta-alan alueella.
Ikean ja Rajalla-kauppakeskuksen väliin nouseva Barents-keskus tuplaa liiketilojen pinta-alan alueella.
Kuva: Fredrik Rosell/Wester + Elsner

Haaparannan kaupunki Ruotsissa siirtää keskustaansa Tornion kylkeen.

Haaparanta vahvisti syyskuussa rakennusluvan jättimäiselle Barents-keskukselle, johon tulee kauppa- ja ravintolatiloja noin 70 yritykselle, jääkiekon ja tapahtumien monitoimiareena 4 500 katsojalle sekä elokuvasaleja. Lisäksi Haaparannan lukio siirtyy keskukseen.

Suomen ja Ruotsin rajan päälle, Barents-keskuksen yhteyteen piirretystä 20-kerroksisesta hotellista neuvotellaan. Päätökset hotellin rakentamisesta saataneen vuodenvaihteen paikkeilla.

Barents-keskuksen rakentajaksi on valittu Rakennusliike Lehto Oy Kempeleestä. Työt Haaparannalla on määrä aloittaa lähiaikoina. Ruotsalaiset ovat luvanneet avata Barents-keskuksen kahden vuoden päästä 25. syyskuuta 2016.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä