Jätteenkäsittelymaksut nousevat, kun Oulun Jätehuolto nostaa perimiään maksuja ensi vuoden alusta. Korotukset kohdistuvat seka- ja biojätteeseen, energiajätteeseen sekä ongelma- ja erityisjätteisiin. Rakennusjätteiden ja materiaalihyötykäyttöön tulevien jätteiden hinnat eivät nouse.
Sekajätteen käsittelymaksu nousee 77,60 eurosta 81 euroon tonni. Erityisjätteen maksu 97,45 eurosta 99,27 euroon tonni. Biojätteessä prosentuaalinen nousu on peräti 66,7 prosenttia, kun verollinen maksu nousee 14,64 eurosta 24,40 euroon tonnilta.
Oulun Jätehuollon johtaja Markku Illikainen kertoo biojätteen taksan korotuksen johtuvan tehdyistä ja tulevista investoinneista, joita Euroopan unionin direktiivit edellyttävät eläinperäisten jätteiden käsittelyssä.
"Todellisuudessa biojätteen käsittely tulee vieläkin kalliimmaksi, ehkä nelinkertaiseksi, mutta hintaa subventoidaan sekajätemaksuin", Illikainen paljastaa. Ruskon jäteasemalle on valmistunut biojätteen vastaanottohalli.
Illikainen sanoo, että 13 Suomen suurimman jätelaitoksen hintavertailussa Oulu on bio-, rakennus- ja sekajätemaksujen vertailussa selvästi edullisin vielä ensi vuoden taksoillakin. Muualla peritään kaikkien maksujen lisäksi erillistä, kiinteää kuormamaksua. Se peritään ajoneuvon punnituksesta. Vain Oulussa ja Kuopiossa ei kuormamaksua ole.
Taksavertailussa, jossa verot on poistettu, Oulun sekajätemaksu on 66,47 euroa, kun suurten laitosten keskiarvo on 89,53 euroa. Kalleinta on Vaasassa, jossa sekajätetonnista peritään 135 euroa ja pääkaupunkiseudullakin maksu on 97,50 euroa. Rakennusjätteessä vastaavat luvut ovat Oulu 66,47 ja keskiarvo 87,68 sekä biojätteessä Oulun 20 euroa ja valtakunnan 68,15 euroa.
Peräkärryllisestä puutarhajätettä ruskossa peritään edelleen 5 euroa kuorma. Illikainen sanoo, että keväällä jaetaan jälleen kotitalouksiin kaksi kuponkia, jolla Ruskoon voi tuoda pari kärrykuormallista veloituksetta.