Jar­ru­vi­kaa epäil­lään Laihian ral­li­tur­man syyksi

Jarruvika on vahvistumassa syyksi Laihian lauantaiseen ralliturmaan.

Jarruvika on vahvistumassa syyksi Laihian lauantaiseen ralliturmaan.

Onnettomuus sattui nuorten SM-rallin osakilpailussa, kun kuljettaja menetti T-risteyksessä autonsa hallinnan. Jarrujen ilmeisesti petettyä ralliauto pyörähti kovassa vauhdissa perä edellä ulos tieltä. Kuusi katsojaa loukkaantui, ja heistä kaksi vakavasti.

Turmassa vakavasti loukkaantunut 10-vuotias poika oli vielä maanantaina sairaalahoidossa, mutta hänenkään vammansa eivät poliisin tietojen mukaan ole hengenvaarallisia. Toinen vakavasti loukkaantunut oli aikuinen mies, ja hän on jo päässyt pois sairaalasta.

Poliisi on jatkanut onnettomuuden tutkintaa kuulemalla loukkaantuneita, turma-auton kuljettajaa ja onnettomuuden silminnäkijöitä. Tutkinta vie vielä aikaa, sillä kuultavia on toista kymmentä.

Poliisin tietoon ei ole tullut mitään sellaista, joka viittaisi turvallisuusmääräysten laiminlyömiseen.

Ilmoita asiavirheestä